İsrail, Pentagon’u Gazze’deki saldırılar konusunda aradı – RT World News

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Cuma gecesi Amerikalı mevkidaşı Lloyd Austin ile Şafak Vakti Operasyonu olarak adlandırılan Gazze şeridinde devam eden askeri harekatın hedefleri ve ilerleyişi hakkında bilgi vermek için bir telefon görüşmesi yaptı. IDF üst düzey teröristleri öldürdüğünü iddia ederken, Filistinli yetkililer düzinelerce sivilin öldüğünü veya yaralandığını söylüyor.

Bakan Gantz, İsrail Devleti’nin vatandaşlarını savunmak için çalıştığını ve hedeflerine ulaşmak için terör örgütlerine ve altyapıya karşı kararlı ve büyük bir hassasiyetle hareket edeceğini vurguladı. Gantz’ın ofisinden yapılan açıklamada aramayla ilgili açıklama yapıldı.

İsrail jetleri Cuma günü erken saatlerde Gazze’de bir apartmanı vurarak Filistin İslami Cihad komutanı Taysir el-Jabari’yi ortadan kaldırırken, ilave 10-20 PIJ çalışanı füzeler ve toplarla hedef alındı.

Filistinli yetkililer, saldırılarda aralarında beş yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu en az on sivilin öldüğünü söylüyor. 55 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Buna misilleme olarak, Filistinli militanlar İsrail’e düzinelerce roket fırlattı ve daha geniş bir saldırının izleyeceği uyarısında bulundu. Mermileri durdurmak için hava savunma sistemleri etkinleştirildiğinden, İsrail’in güneyinde saatlerce hava saldırısı sirenleri duyulabiliyordu.


IDF sözcüsü Ron Kochav Kanal 12’ye PIJ’ye karşı operasyonun “uzun zaman alacağını” söylerken, Gantz daha önce 25.000 yedek askerin göreve çağrılmasına izin verdiğini açıklamıştı. Başbakan Yair Lapid Cuma akşamı ulusa hitaben yaptığı konuşmada benzer terimler kullanarak savaşın “Gerektiği kadar sürer.”

“Sivillerine zarar vermeye çalışanlar varken İsrail boş boş durmayacak” Lapid belirtti. “Bu hükümetin Gazze’den İsrail topraklarına yönelik her türlü saldırı girişimine karşı sıfır tolerans politikası var.”

Son gerilim, İsrail güçlerinin Pazartesi günü PIJ’nin Batı Şeria lideri Bassem Saadi’yi Cenin şehrinde tutuklamasıyla başladı. Saadi’nin evine düzenlenen baskında Filistinli bir gencin öldürülmesi, Filistin topraklarında büyük yankı uyandırdı. PIJ savaşçılarını yüksek alarma geçirirken, İsrailli yetkililer bu hafta tekrar tekrar yaklaşan intikam saldırıları konusunda uyardı.