HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

İsrail, Rusya'nın kar amacı gütmeyen Yahudilere karşı hareketini durdurmayı amaçlıyor

İsrail, Rusya’nın kar amacı gütmeyen Yahudilere karşı hareketini durdurmayı amaçlıyor

Yorum

İsrail başbakanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail’e Yahudi göçünü teşvik eden büyük bir kar amacı gütmeyen kuruluşun faaliyetlerini durdurmak için bir Rus emrini durdurma umuduyla Moskova’ya bir heyet göndereceğini söyledi.

Yair Lapid’in kararı, Moskova Bölge Mahkemesi sözcüsünün Rusya Adalet Bakanlığı’nın Yahudi Ajansı’nın Rusya şubesini “kapatmayı” hedeflediğini söylemesinin ardından geldi. Davanın duruşması 28 Temmuz’da yapılacak.

Yahudi Ajansı, dünyanın dört bir yanından gelen Yahudi göçmenleri İsrail’e getirmek için İsrail hükümetiyle yakın işbirliği içinde çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Ülkenin geri dönüş yasasına göre, en az bir Yahudi büyükanne ve büyükbabası olan herkes otomatik olarak İsrail vatandaşlığına hak kazanıyor.

Interfax’ın raporuna göre, Yahudi Ajansı 1989’dan beri Rusya’da faaliyet gösteriyor. Eski Sovyetler Birliği’nden İsrail’e 1 milyondan fazla göçmen geldi ve tahminen 150.000 Yahudi hala Rusya’da yaşıyor.

Ajansa göre, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgalinden bu yana göç arttı, 17.000 Rus İsrail vatandaşlığı aldı ve 40.000 kadar Rus da İsrail’e geldi ve başvurmaları bekleniyor. Buna karşılık, geçen yıl yaklaşık 7.700 Rus Yahudisi İsrail’e göç etti.

Lapid’in ofisinden yapılan açıklamada, Rusya’ya gidecek heyetin, ofisinden, Dışişleri Bakanlığı’ndan ve diğer bakanlıklardan temsilcilerin yer alacağı belirtildi.

“Rusya’daki Yahudi toplumu İsrail ile derinden bağlantılı. Rus liderliğiyle yapılan her diplomatik görüşmede bunun önemi ortaya çıkıyor” dedi. Yahudi Ajansı’nın önemli faaliyetlerinin durmaması için diplomatik kanallardan hareket etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir Yahudi Ajansı yetkilisi, Rusya’nın kar amacı gütmeyen kuruluşu İsrail’e göç etmekle ilgilenen kişilerin kişisel bilgilerini toplayarak gizlilik yasalarını ihlal etmekle suçladığını söyledi. Bekleyen mahkeme davası nedeniyle isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, Rusya’nın rutin evrak işleri olarak nitelendirdiği şeyleri neden yıktığının net olmadığını söyledi.

Rusya ve İsrail’in Suriye’de bazen rahatsız edici olsa da yakın bir ilişkisi var. İki hava kuvvetleri, Suriye’deki iç savaşın farklı taraflarında olmalarına rağmen, Suriye semalarında çatışmaları önlemek için yakın iletişimde bulunuyor. Rusya, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a destek sağlarken, İsrail genellikle Esad’la uyumlu düşman İran ve Hizbullah hedeflerini vuruyor.

Geçen yılı dışişleri bakanı olarak geçirdikten sonra bu ay İsrail’in geçici başbakanı olan Lapid, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini açıkça eleştirdi.

Yine de İsrail, görünüşe göre Suriye’deki hassasiyetler ve Rusya’daki Yahudi cemaatinin güvenliğine ilişkin endişeler nedeniyle, Ukrayna’ya silah sağlama konusunda ABD ve diğer Batılı ülkelere katılmaktan kaçındı.

Lapid’in selefi Naftali Bennett, Rusya’yı eleştirirken çok daha sessizdi ve kısaca savaşta arabuluculuk yapmaya çalıştı.