HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

İzlanda yanardağ patlaması seyahat korkularını ve riskli fotoğraf çekimlerini tetikliyor

İzlanda yanardağ patlaması seyahat korkularını ve riskli fotoğraf çekimlerini tetikliyor

Yorum

Küresel bir seyahat merkezi olan İzlanda’nın Keflavik Havaalanı yakınında patlayan devasa bir yanardağ, yetkililerin yakından izlenmesine yol açtı ve uyarılara rağmen parlak-turuncu lav akıntılarının yakınından geçen insanları büyüledi.

İzlanda’nın güneybatısındaki Fagradalsfjall yanardağı Çarşamba günü yerel saatle 13:18’de patladı. binaen İnsanları Reykjanes yarımadasındaki seyrek nüfuslu bölgeden uzak durmaya çağıran İzlanda Meteoroloji Ofisi’ne – yine de bazıları çocuklarıyla fotoğraf çekmek ve insansız hava araçları uçurmak için yaklaştı.

Bir izleyici Associated Press’e “Sadece yanardağa gittim… aklım tamamen yandı, bu çılgınca” dedi. “Bu sabah uyandığımda hayal edeceğim en son şey, ayakta durup buna bakmak olurdu… Çok güzel.”

Geçen yıl aynı volkanın patladığını görmek için akın eden başka bir adam, lavı büyüleyici bir “dans eden ateş” olarak nitelendirerek “kesinlikle inanılmaz” olduğunu söyledi.

İzlanda’nın güneybatısındaki Reykjavik’in dışındaki Fagradalsfjall yanardağı, bölgede şiddetli depremler yaşadıktan sonra 3 Ağustos’ta patladı. (Video: Washington Post)

Senato İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

Volkanik bir çatlak olarak sınıflandırılan patlama, Keflavik Uluslararası Havalimanı’ndan yaklaşık 10 mil ve ülkenin başkenti Reykjavik’ten yaklaşık 20 mil uzaklıkta meydana geliyor. Perşembe sabahı itibariyle Seattle, Londra ve Frankfurt’tan uçuşların bulunduğu havalimanı açık ve operasyonel kaldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Şu anda İzlanda’ya gidiş-dönüş uçuşlarda herhangi bir aksama yaşanmadı ve uluslararası uçuş koridorları açık kaldı” denildi.

Uluslararası gezginler, atmosfere büyük kül bulutları yayan, hava trafiğini kilitleyen ve milyonlarca insanı mahsur bırakan ülkenin Eyjafjallajokull yanardağının 2010’daki patlamasını hatırlayacak.

İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar bildiğimiz şey, patlamanın nüfuslu alanlar veya kritik altyapı için herhangi bir risk oluşturmadığı” dedi. “Elbette durumu yakından izlemeye devam edeceğiz.”

Volkanik bir çatlak genellikle büyük patlamalara veya külün stratosfere önemli ölçüde dağılmasına neden olmaz. Ancak zehirli dumanlar ve sıcak magma riski nedeniyle insanlar uzak durmaları konusunda uyarıldı.

Dışişleri Bakanlığı, “Patlama, son birkaç gün içinde yoğun sismik aktiviteyi takip ediyor” dedi. “Nispeten küçük olarak kabul ediliyor ve konumu nedeniyle nüfuslu alanlar veya kritik altyapı için düşük tehdit var”

İzlanda’nın yeni sürüş rotası uzak kuzeyi araştırıyor

İzlanda Meteoroloji Ofisi’ne göre patlamanın tam yeri, Stori-Hrutur Dağı’nın yaklaşık 1 mil kuzeyindeki Meradalir’de.

Bölgede son günlerde “güçlü depremler” yaşandığını, sarsıntı, düşen kayalar ve gaz kirliliği konusunda uyarıda bulundu. Aynı yanardağ geçen yıl da patladı ve yaklaşık altı ay sürdü.

Volkanlar, Kuzey Amerika ve Avrasya tektonik plakalarının ayrılmasının neden olduğu Orta Atlantik Sırtı’nın tepesinde bulunan bir ülke olan İzlanda’da hayatın bir gerçeğidir. Ortalama olarak, ülke yaklaşık dört yılda bir volkanik bir olay yaşar.

Bununla birlikte, aynı jeolojik aktivite, milyonlarca yabancı turisti çeken siyah kumlu plajlar ve jeotermal lagünler gibi ülkenin en çarpıcı doğal özelliklerinden de sorumludur.

Mevcut volkanik müdahale, İzlanda’nın Sivil Koruma ve Acil Durum Yönetimi ile birlikte Meteoroloji Ofisi ve İzlanda Üniversitesi tarafından yönetiliyor. Hükümet, bilim adamlarının da durumu değerlendirmek için Sahil Güvenlik helikopterleriyle bölgede olduğunu söyledi.