Japonya, Çin füzeleri hakkında iddiada bulundu – RT World News

Tayvan üzerindeki gerilim yüksekken, Japonya savunma bakanı balistik füze tatbikatını “ciddi bir sorun” olarak nitelendirdi.

Savunma Bakanı Nobuo Kishi Perşembe günü yaptığı açıklamada, beş Çin balistik füzesinin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine indiğini iddia etti. Çin daha önce Japonya ile üst düzey bir diplomatik görüşmeyi rafa kaldırmış ve Tayvan yakınlarındaki sulara bir füze salvosu ateşlemişti.

Kishi, Kyodo News’e, olayın ilk kez bir Çin balistik füzesinin Japon sularına düştüğünü gösterdiğini söyledi.

Bu, ülkemizin ulusal güvenliğini ve halkımızın güvenliğini ilgilendiren ciddi bir sorundur” dedi. Kishi, Tokyo’nun Çin hükümetine resmi bir diplomatik protestoda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesi çok geniştir ve kapsamı Çin de dahil olmak üzere birçok ülke tarafından tartışılmaktadır. Japon Yonaguni adası, Tayvan’ın sadece 108 kilometre (67 mil) doğusunda yer alırken, Japonya, Doğu Çin Denizi’nin Çin’in kendi münhasır ekonomik bölgesi ile örtüşen bir bölgesinde, Tayvan’ın kuzeydoğusundaki ıssız Senkaku adaları üzerinde egemenlik iddiasında bulunuyor.


Çin Perşembe günü erken saatlerde, ordusunun bu bölgede uzun menzilli bir canlı ateş tatbikatı düzenlediğini duyurdu ve Çin medyası tatbikatların Dongfeng DF-17 füzelerini de içermiş olabileceğini bildirdi. Uçlarında hipersonik planör savaş başlıkları bulunan ve fırlatma tarihinden itibaren 2.500 kilometreye kadar hedefleri vurabilen Çinli muhabirler, tatbikatlara katılmalarını, Çin’in isterse kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü Tayvan’ı tamamen ablukaya alabileceğinin bir göstergesi olarak nitelendirdi.

Tayvan hükümeti, füzelerin adanın kuzeydoğu ve güneydoğusundaki sulara fırlatıldığını ve Taipei’nin harekete geçtiğini belirtti. “ilgili savunma sistemleri” cevap olarak.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Salı günü Tayvan’ı ziyaretinden önceki ve sonraki günlerde büyük çaplı askeri tatbikatlar düzenledi. Pekin, ABD’nin resmi olarak kabul ettiği bir konum olan Tayvan üzerinde egemenlik iddiasında bulundu ve ABD başkanlığına göre üçüncü sırada yer alan Pelosi’nin ziyaretinin Tayvan’ın bağımsızlığının resmi olarak onaylanması anlamına geldiğini savundu.

Tayvan ordusu, Çin tatbikatlarına kendi tatbikatlarıyla karşılık verdi.

Japonya, hesaplaşmada tarafsız kalmadı. G7 grubunun geri kalanıyla birlikte Tokyo, Çarşamba günü Pekin’in askeri gücünü esnetmesini kınayan bir bildiri imzaladı. “Tayvan Boğazı’ndaki saldırgan askeri faaliyetler için bir ziyareti bahane olarak kullanmak için hiçbir gerekçe yok” açıklamada, Pekin’in “Gerginliği artırıcı tepki, gerilimi artırma ve bölgeyi istikrarsızlaştırma riski taşıyor.” Bu arada Japon yorumcular, Japonya’nın en batıdaki adalarının stratejik konumları ve Japon hükümetinin genel Batı yanlısı duruşu göz önüne alındığında, Çin’in füze tatbikatlarının kendi ülkelerine de bir uyarı niteliğinde olabileceğini öne sürdüler.

DEVAMINI OKU:
Çin, Pelosi’nin ziyaretinin intikamını alabilir – sadece düşündüğümüz gibi değil

Pekin, Japonya’nın G7 bildirisini imzalamasına, Kamboçya’da devam eden ASEAN zirvesinde Çin ve Japon dışişleri bakanları arasında planlanan bir toplantıyı iptal ederek yanıt verdi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Çin’in “şiddetle memnuniyetsiz” Japonya’nınki ile “sorumsuz açıklamalar.”

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: