HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Japonya'daki Sakurajima yanardağı patlayarak tahliyeyi tetikledi

Japonya’daki Sakurajima yanardağı patlayarak tahliyeyi tetikledi

Yorum

TOKYO – Japonya’nın güneyindeki ana Kyushu adasındaki bir yanardağ Pazar gecesi patlayarak kül ve kayalar püskürttü. Yakındaki kasabalarda herhangi bir hasar veya yaralanma bildirilmedi, ancak bölge sakinlerine tahliye etmeleri tavsiye edildi.

Japonya Meteoroloji Ajansı, Sakurajima yanardağının akşam 20:05 civarında patladığını ve güneydeki Kagoshima vilayetinde 2,5 kilometre (1,5 mil) kadar uzaktaki büyük kayaları havaya uçurduğunu söyledi.

Japonya’nın NHK kamu televizyonundaki görüntülerde, kraterin yakınında yanıp sönen turuncu alevler ve dağın tepesinden gece gökyüzüne yükselen karanlık kül dumanı görüldü.

Kabine Genel Sekreter Yardımcısı Yoshihiko Isozaki gazetecilere verdiği demeçte, “İnsanların hayatlarını ilk sıraya koyacağız ve durumu değerlendirmek ve herhangi bir acil duruma yanıt vermek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi. Bölge sakinlerini, hayatlarını korumak için yerel makamlardan gelen son güncellemeye çok dikkat etmeye çağırdı.

Ajans, patlama uyarısını en yüksek beş seviyeye çıkardığını ve yanardağa bakan iki kasabada yaklaşık 120 kişiye evlerini terk etmelerinin tavsiye edildiğini söyledi.

Ajans, kraterin 3 kilometre (1,8 mil) yakınındaki alanlarda düşen volkanik kayalar ve 2 kilometre (1.2 mil) içindeki olası lav, kül ve yakıcı gaz akışı konusunda uyardı.

Tokyo’nun yaklaşık 1.000 kilometre (600 mil) güneybatısında bulunan Sakurajima, Japonya’daki en aktif yanardağlardan biridir ve defalarca patlamıştır. Eskiden bir adaydı, ancak 1914’te bir patlamanın ardından bir yarımada oldu.