John Bolton yabancı darbeler planladığını itiraf etti — RT World News

Eski üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, hükümetleri devirmenin ‘çok fazla iş’ gerektirdiğini söyledi.

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, önceki rejim değişikliği çabalarında rol oynadığını iddia ederken, eski Başkan Donald Trump’ın kendi ülkesinde kendi darbesini gerçekleştirme öngörüsünden yoksun olduğunu öne sürerek yabancı liderleri devirme girişiminden övgü aldı.

6 Ocak isyanıyla ilgili Salı günkü kongre duruşmasının ardından CNN’den Jake Tapper’a konuşan Bolton, eski başkomutanın bir saldırı gerçekleştiremeyeceği konusunda ısrar etti. “dikkatlice planlanmış darbe” olarak “Donald Trump işleri böyle yapmıyor.”

TV sunucusu bunu tartıştığında “darbeye teşebbüs etmek için zeki olmak gerekmez” Bolton, yabancı hükümetlerin devrilmesinde bizzat yer aldığını ve bu tür projelerin önemli planlama gerektirdiğini söyleyerek sözünü tuttu.

“Buna katılmıyorum. Darbelerin planlanmasına yardım etmiş biri olarak – burada değil, bilirsiniz, başka yerlerde – çok çalışmak gerekiyor” dedi. eski yetkili devam etti. “Ve bu değil [Trump] yaptı. Sadece bir fikirden diğerine tökezlemekten ibaretti.”

Tapper ayrıntıları sorduğunda Bolton ayrıntı vermeyi reddetti, ancak ABD destekli muhalefet figürlerinin 2019’da Başkan Nicolas Maduro’yu devirmeye çalıştığı, ancak güvenlik güçlerinden toplu kaçışlara ilham veremediği Venezuela’dan bahsetmeye devam etti.

Venezuela’daki çabalar “Başarılı olmadığı ortaya çıktı” dedi, ekledi Bununla çok fazla işimiz olduğundan değil, ancak bir muhalefetin yasadışı olarak seçilmiş bir başkanı devirmeye çalışması için ne gerektiğini gördüm ve başarısız oldular” dedi.

Daha sonra Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olarak çalışan Bolton, darbe girişimi sırasında muhalefet lideri Juan Guaido’yu alenen destekledi, hatta üst düzey Venezüellalı yetkililere sosyal medya yayınlarına hitap ederek onları çabaya katılmaya çağırdı. Ancak o sırada gazetecilere yaptığı yorumlarda, “Bu açıkça bir darbe değil” Guaido’yu korumak Venezuela’nın işiydi “meşru” Önder.

CNN spikeri, Bolton’a darbe yorumları konusunda daha fazla baskı yaparken şunları söyledi: “Bana söylemediğin başka şeyler varmış gibi hissediyorum.” basitçe cevap verdi “Eminim vardır” ve başka hiçbir ayrıntı sunmadı.

Bolton, 1980’lerden bu yana çeşitli yönetimlerde üst düzey görevlerde bulundu, Başkan Ronald Reagan’ın başsavcı yardımcısı, Başkan George HW Bush yönetiminde bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ve daha sonra Başkan George Bush’un Birleşmiş Milletler büyükelçisi olarak çalıştı. Trump yönetimindeki görev süresi, başkomutan ile anlaşmazlıklar nedeniyle kısa kesildi ve nihayetinde eski patronuyla hararetli bir kamuoyu tartışması nedeniyle istifa etti.

DEVAMINI OKU:
John Bolton RT’ye verdiği demeçte, önleyici güç kullanımının ABD ve müttefiklerine yönelik tehditleri engellemek için gayet iyi olduğunu söyledi.