Joseph Stalin tutuklandı — RT World News

Adanın Öğretmenler Sendikası başkanı yasaklı bir protesto düzenlediği için gözaltına alındı

Sri Lanka’nın yetkilileri Çarşamba günü, adanın Öğretmenler Birliği başkanı Joseph Stalin’i, ülkenin cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’yı ülkeden kaçmaya ve istifa etmeye zorlayan geniş çaplı protestoların ardından tutukladı.

Polis gazetecilere verdiği demeçte, Sovyet diktatörün adaşının tutuklandığını söyledi “Mayıs ayında bir mahkeme emrini ihlal ederek gösteri düzenlemekten.”

Sosyal medyada dolaşan bir videoda protesto hareketinin önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilen Stalin’in şu sözleri duyuluyor: “Protesto hakkı demokratik bir haktır” Kolombo’daki sendikasının ofisinden kolluk kuvvetleri tarafından götürülmeden önce.

Son birkaç aydır Sri Lanka, şiddetli gıda ve yakıt kıtlığı, elektrik kesintileri ve rekor enflasyon nedeniyle başlangıçta büyük ölçüde barışçıl olan protestolarla karşı karşıya kaldı. Kriz, adanın turist gelirlerini azaltan Covid-19 pandemisi ve Rajapaksa’nın tarım sektörüne büyük bir darbe olan kimyasal gübre yasağını suçladı.

Huzursuzluk, 9 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı sarayının baskınıyla doruğa ulaştı ve bu da ordunun dönemin Cumhurbaşkanı Rajapaksa’yı güvenli bir yere götürmesine neden oldu. Kitlesel huzursuzluğun ortasında, hem Rajapaksa hem de zamanın Başbakanı Ranil Wickremesinghe istifa etme niyetlerini açıkladılar.

Saray yaklaşık on gün boyunca işgal edildi ve protestocuların bir başkanlık havuzunda yüzmek ve yataklarında zıplamak da dahil olmak üzere köşkün ve geniş arazisinin lükslerinin tadını çıkarırken gösteren düzinelerce video ve fotoğrafla dolu.

13 Temmuz’da Rajapaksa Maldivler’e ve ardından Singapur’a kaçtı. Ertesi gün Sri Lanka hükümetinin sözcüsüne bir istifa mektubu gönderdi. Bir haftadan kısa bir süre sonra Sri Lanka parlamentosu altı kez başbakan olan Ranil Wickremesinghe’yi ada ulusunun yeni cumhurbaşkanı olarak seçti.

üzerindeki baskı”faşistWickremesinghe tarafından cumhurbaşkanlığının ilk gününde ilan edilen büyük ölçüde barışçıl protesto hareketindeki unsurlar, kamu malına zarar vermekle suçlanan çok sayıda aktivist gördü.


Protestoculardan biri Rajapaksa’nın içki dolabına baskın yapmakla ve başkanlık kupasıyla kaçmadan önce bir bira içmekle suçlandı. Kolombo limanından bir sendika aktivisti olan başka bir protestocu, saraydan iki resmi bayrağı çalıp bunları çarşaf ve Malaya peştemâli olarak kullanmaktan tutuklandı. Her iki aktivistin de sosyal medyada video ve fotoğraflarını yayınlayarak kendilerini ele verdiği bildirildi.

Sri Lanka’nın daha önce iddia ettiği yeni cumhurbaşkanı “Bölünme zamanı bitti” protestoları ele alış biçimi nedeniyle şimdiden hem ulusal hem de uluslararası eleştiri konusu oldu.

Salı günü, New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, Sri Lanka ordusunun ülkeyi çökertmeye çalıştığını söyledi. “barışçıl muhalefet” Wickremesinghe’nin seçilmesinden bu yana göstericileri, aktivistleri, avukatları ve gazetecileri yıldırma, gözetleme ve keyfi tutuklamalar yoluyla.

Bu tür eylemlere örnek olarak örgüt, güvenlik güçlerinin 22 Temmuz’da Kolombo’daki başkanlık ofisinin dışında hükümet karşıtı bir protesto kampına düzenlediği baskını gösterdi. Polise göre, baskın dokuz kişiyi tutukladı, gözaltına alınanlardan ikisi yaralandı. Protestoyu düzenleyenler, aralarında çok sayıda gazetecinin de bulunduğu düzinelerce kişinin yaralandığını iddia etti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: