HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Hak grupları: Mısır, COP27'den önce sivil alan açmalı

Kanada, 2 hafta içinde tabanca ithalatını yasaklamak için düzenlemeyi kullanacak

Yorum

OTTAWA, Ontario – Kanada, iki hafta içinde yürürlüğe girecek bir düzenleyici önlem kullanarak, Parlamentonun onayı olmadan ülkeye tabanca ithalatını geçici olarak yasaklamayı planlıyor.

Kamu Güvenliği Bakanı Marco Mendicino Cuma günü yaptığı açıklamada, değişikliğin Parlamento’da kalıcı bir dondurma kabul edilip yürürlüğe girene kadar süreceğini söyledi.

Hükümet, Mayıs ayında, Kanada’daki tabancaların ithalatı, satın alınması, satışı ve devrine ilişkin ulusal bir dondurmayı içeren silah kontrol yasasını yürürlüğe koydu, ancak henüz geçmedi.

Geçici yasak, Mayıs ayında çıkarılan mevzuattakileri yansıtan birkaç istisna dışında, işletmelerin Kanada’ya tabanca ithal etmesini engelleyecek.

Dışişleri bakanı olarak Melanie Joly, Kanada’da herhangi bir ithalat veya ihracat iznini yasaklama yetkisine sahip olduğunu söyledi.

Hükümet ticaret verileri, Kanada’nın Ocak ve Haziran ayları arasında 26,4 milyon ABD doları değerinde tabanca ve revolver ithal ettiğini gösteriyor – geçen yılın aynı dönemine göre %52’lik bir artış.

Ancak Kanada’daki küçük silah şiddetinin çoğu, Amerika Birleşik Devletleri’nden kaçırılan yasadışı silahlar aracılığıyla.