Kongre üyesinin Kiev eleştirisi Washington’u rahatsız etti – CNN – RT World News

Ukrayna doğumlu Victoria Spartz, Kiev hakkındaki “düşmanca” yorumlarını durdurmayı reddetti

CNN’in Cuma günü bildirdiğine göre, ABD’li Ukrayna doğumlu bir milletvekilinin, Başkan Vladimir Zelensky de dahil olmak üzere Kiev yetkililerine yönelik amansız eleştirisi Washington’daki birçok yetkiliyi hayal kırıklığına uğrattı ve Beyaz Saray’ın iddialarını ele almak için özel bir brifing düzenlediğini de sözlerine ekledi.

Indiana eyaletinden bir ABD Cumhuriyetçi temsilcisi ve ilk ve tek Ukrayna doğumlu Kongre üyesi olan Victoria Spartz, Rusya ile devam eden çatışması nedeniyle Kiev hükümetini defalarca eleştirdi. Ukrayna’nın kazanmasını istediğini belirtmesine ve kendi anlatımında, Şubat ayı sonlarında düşmanlıkların patlak vermesinden bu yana ülkeyi altı kez ziyaret etmesine rağmen, koridorun her iki tarafındaki meslektaşlarının çoğu ondan bıktı.kavgacı retorik” diyor rapor.

Spartz, özellikle Ukrayna’daki yolsuzluk konusunda sesini yükseltiyor. Ancak ABD’li milletvekilleri ve yetkililer, onun Kiev’i hedef alan darbelerinin hem Zelensky’nin kamuoyundaki imajını zedeleyebileceğinden hem de yeni yardım paketlerinin onaylanmasını karmaşık hale getirirken ABD-Ukrayna ilişkilerini zedeleyebileceğinden endişe ediyor.

Hepimiz onunla konuştuk,“Bir Cumhuriyet milletvekili, çıkışa söyledi.”İnsanları çileden çıkarıyor. Çünkü sebebi incitiyor


Sanırım Rusça konuşulan noktalarla bu kadar açık bir şekilde örtüşen bir şeyi neden bu kadar açık bir şekilde söylediğine dair açık bir soru var.Demokrat kongre üyesi Elissa Slotkin CNN’e verdiği demeçte, Spartz’ın Ukraynalı geçmişinin sözlerine çok fazla ağırlık verdiğini de sözlerine ekledi.

Habere göre Biden yönetimi de devreye girdi. Kongre üyesinin Ukrayna hakkında brifing talep etmesinin ardından Ulusal Güvenlik Konseyi ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri kendisine bir tane verdi. Yaklaşık iki saatlik görüşme sırasında Beyaz Saray yetkililerinin, Ukrayna hükümeti içindeki uygunsuz davranış iddialarını tartıştığı, ya onları yalanladığı ya da onları destekleyecek yeterli bilgi olmadığını iddia ettiği bildirildi.

Spartz’ın ayrıca ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile Ukrayna’daki yolsuzluğun yanı sıra ABD tarafından sağlanan silahların yanlış ellere geçebileceğine dair endişelerini ele almak için bir araya geldiği bildirildi. CNN’ye göre, ABD’nin üst düzey askeri komutanı, Washington’ın Kiev’i uzun süredir yolsuzlukla mücadele için daha fazlasını yapması için çağırdığı için, çekincelerini elden bırakmadı.

Daha genel bir bağlamda, Milley’nin Spartz’a endişelerini söylediği söyleniyor.aşırı yüklendi

Bununla birlikte, görünüşe göre, üst düzey ABD generali ile yapılan görüşme, Spartz’ın şüphelerini gidermek için çok az şey yapmış gibi görünüyor, çünkü birkaç gün sonra Zelensky’nin en iyi yardımcılarından birine yönelik saldırılarına devam etti ve suçlamalarda bulundu. devam eden savaş kisvesi altında per se bir diktatörlük yaratmak

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko Temmuz ayı başlarında Spartz’ın “Rus propagandası“Amerikan siyasetine. Açıklamaları, milletvekilinin ABD Başkanı Joe Biden’a, Başkan Vladimir Zelensky’nin genelkurmay başkanının güvenilirliği konusundaki şüphelerini dile getiren ve Kiev’e sağlanan askeri yardımı takip edecek bir mekanizma çağrısında bulunan açık mektubuna yanıt olarak geldi.

Bayan Spartz’a, ülkemizdeki savaş ve Ukraynalıların üzüntüsü hakkında temelsiz spekülasyonlarla fazladan siyasi sermaye kazanmaya çalışmaktan vazgeçmesini tavsiye ediyoruz. Özellikle alaycı olan, Ukrayna ve Ukrayna kökenli bir kongre üyesinin liderliği hakkındaki manipülasyonlardır.” dedi Nikolenko o sırada.