Kosova Sırplara saldırmayı planlıyor – Belgrad — RT World News

Aleksandar Vuciç Priştine ve Batılı güçleri çatışmadan kaçınmaya çağırmakla birlikte, Sırplara zulme uğraması halinde güç kullanma sözü verdi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Priştine ile artan gerilimin ortasında Kosova’da barış çağrısında bulundu. Ancak lider, kendi kendini ilan eden cumhuriyetteki etnik Sırpların başka bir pogrom için hedef alınması halinde ölümüne savaşacağına da söz verdi.

Ortam ısındı ve Sırplar daha fazla vahşete maruz kalmayacak” dedi. Vucic Pazar günü Belgrad’da söyledi. “Herkese ricam, ne pahasına olursa olsun barışı korumaya çalışmaktır. Arnavutların aklını başına almalarını, Sırpların provokasyonlara kapılmamasını, Kosova’nın sözde bağımsızlığını tanıyan güçlü ve büyük ülkelerin temsilcilerinden de uluslararası meselelere biraz dikkat etmelerini rica ediyorum. hukuk ve gerçekliği sahada ve koğuşlarının çatışmaya yol açmasına izin vermemek.”

Vuciç’in yorumları, Priştine’nin tartışmalı bölgede yaşayan etnik Sırpların Sırbistan tarafından verilen araç kayıtlarını Pazartesi gününden itibaren Kosova plakalarıyla değiştirmelerini gerektiren tartışmalı bir yasayı uygulamaya hazırlandığı sırada geldi. Kosova ayrıca kimlik kartları gibi Sırp tarafından verilen diğer belgelerin değiştirilmesini talep edebilir ve Sırbistan tarafından verilmiş belgeler veya plakalara sahip yolculara girişi yasaklamak veya geçici belgeler düzenlemek için yeni bir girişimde bulunacaktır.

Silahlı etnik Arnavutların 2004’te olduğu gibi geri kalan Sırplara yönelik yeni bir pogrom için toplandıklarına dair haberler üzerine Pazar günü eyaletin kuzey kesiminde kilise çanları alarma geçti.

Sırp cumhurbaşkanı geçen ay kayıt politikasının geri kalan Sırpları Kosova’dan çıkarmaya zorlama çabasının bir parçası olduğunu iddia etmişti. Harekete şu şekilde atıfta bulundu: “yeni bir Fırtına” 1995’te Sırpların çoğunu Hırvatistan’dan kaçmaya zorlayan Hırvat askeri operasyonuna atıfta bulunarak.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç Cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Kosova ve Metohija’daki Arnavut tarafı, kelimenin tam anlamıyla Sırplar için cehennemi yükseltmeye hazırlanıyor.”

Etnik Arnavut olan Kosova başbakanı Albin Kurti, Sırp harici belgelere geçişin başvuru yapmaktan başka bir şey olmadığını reddetti “hukuk ve adalet” tüm vatandaşlara eşit.

“Hükümetinize güvenin” Sırpça bir videoya kaydedilmiş mesajda söyledi.

Vucic iddia etti “provokasyonlar” Arnavutların birleşmesi fikrini savunan milliyetçi Kurti’nin geçen yıl başbakan olmasından bu yana Kosova’da yaşayan Sırplara yönelik saldırılar arttı. Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, etnik Arnavutların Sırp mezarlıklarına ve Ortodoks kiliselerine yönelik saldırıları da dahil olmak üzere bu tür olayların sayısının %50 arttığını söyledi.

“Çatışma ve savaş istemiyoruz” Vucic konuşmasında şunları söyledi: Barış için dua edeceğiz ve barış arayacağız ama hemen söyleyeyim: Teslim olmayacak ve Sırbistan kazanacak. Sırplara zulmetmeye, taciz etmeye ve öldürmeye cesaret ederlerse Sırbistan kazanacak.”

Vucic ayrıca, Priştine’nin, Kurti’nin sempatik bir şekilde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin Kosova versiyonu olarak tasvir edileceği ve Sırpların Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin rolünü üstlendiği bir çatışmayı kışkırtarak Ukrayna krizinden yararlanmaya çalıştığını da iddia etti.

NATO, o zamanlar Yugoslavya’ya karşı 78 günlük bir hava savaşının ardından 1999’da Kosova’yı işgal etti. Eyalet, Batı desteğiyle 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. ABD ve müttefiklerinin çoğu bunu tanırken, Sırbistan, Rusya, Çin ve genel olarak BM tanımadı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: