HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Hak grupları: Mısır, COP27'den önce sivil alan açmalı

Küba petrol tankı çiftliğinde yıldırım ateşe verdi, onlarca kişi yaralandı

Yorum

HAVANA — Küba makamları Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Matanzas kentinde bir ham petrol depolama tankına yıldırım düşmesi sonucu yangına yol açarak 40’tan fazla kişinin yaralanmasına yol açan dört patlamaya yol açtı.

Enerji ve Maden Bakanlığı, Cuma gecesi fırtına sırasında başlayan Matanzas Süper Tanker Üssü’ndeki yangını itfaiyeciler ve diğer uzmanların hala söndürmeye çalıştığını söyledi.

Resmi Küba Haber Ajansı, yıldırım düşmesinin bir tankı ateşe verdiğini ve yangının daha sonra ikinci bir tanka sıçradığını söyledi.

Kaza, Küba’nın yakıt kıtlığıyla mücadele etmesiyle ortaya çıkıyor. Elektrik üretimi için kullanılan petrolün depolandığı tank çiftliğinde ne kadar petrolün yandığı veya tehlikede olduğu konusunda hemen bir bilgi verilmedi.

Resmi kübadebate portalı, Faustino Pérez Hastanesi’nin ikisi kritik yaralı 49 kişiyi tedavi ettiğini bildirdi.

“İlk patlamayı hissettiğimde spor salonundaydım. Associated Press’e telefonla konuşan Adiel Gonzalez, göklerden bir duman sütunu ve korkunç bir ateş yükseldi” dedi. “Şehir güçlü bir kükürt kokusuna sahip.”

Yetkililer, yangına en yakın Dubrocq mahallesinin tahliye edildiğini, Gonzalez ise bazı kişilerin tank çiftliğine biraz daha uzak olan Versailles bölgesinden ayrılmaya karar verdiğini de sözlerine ekledi.

Çok sayıda ambulans, polis ve itfaiye aracı vardı” dedi.

Yaklaşık 140.000 nüfusu olan Matanzas, Matnzas Körfezi’ndeki Havana’dan 100 kilometre (62 mil) uzaklıktadır.

Yetkililer, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’in Cumartesi günü erken saatlerde yangın bölgesine gittiğini söyledi.

Andrea Rodriguez on Twitter: www.twitter.com/ARodriguezAP