Kuzey Kore daha fazla nükleer denemeye hazır – rapor — RT World News

Reuters tarafından görülen bir BM raporuna göre, Pyongyang da bölünebilir malzeme üretimini artırmaya çalışıyor

Reuters Cuma günü bir BM izleme komitesine sunulan gizli bir rapora atıfta bulunarak, Kuzey Kore’nin bu yılın ilk yarısında bir nükleer test için zemin hazırladığını bildirdi.

Punggye-ri nükleer test sahasındaki çalışma, nükleer silahların geliştirilmesi için ek nükleer testlerin önünü açıyorBağımsız gözlemcilerin BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore Yaptırımlar Komitesi’ne söyledikleri bildirildi.

Reuters’e göre uzmanlar ayrıca Kuzey Kore’nin “bölünebilir malzeme üretimi için kapasitesini geliştirmeye devam etti” Yongbyon sitesinde. Gözlemciler, 1960’larda Sovyet yardımıyla kurulan ve ülkenin ilk nükleer reaktörlerini işleten nükleer araştırma merkezine atıfta bulunuyordu.

Gözlemcilerin ayrıca, Kuzey’i füze ve nükleer programlarını finanse etmek için yüz milyonlarca dolarlık kripto varlıklarını çalmakla suçladıkları söyleniyor.


KİS (kitle imha silahları) dahil olmak üzere DPRK’nın yasaklı programları için bilgi ve değerli bilgi ve materyal elde etmenin daha geleneksel yollarına odaklanan diğer siber faaliyetler devam etti.”, monitörlerin eklendiği bildirildi.

Rapor, CNN’nin ismi açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırdığı Mayıs ayı başlarında Pyongyang’ın aynı yerde bir nükleer test için hazırlandığını açıklamasının ardından geldi. Çıkış kaynakları, uydu görüntülerinin test alanındaki personel ve araç faaliyetlerini gösterdiğini belirtti. Ancak, Kuzey Kore’nin yeraltı tünellerinden birine herhangi bir bölünebilir malzeme yerleştirip yerleştirmediğinin bilinmediğini söylediler.

ABD, yedinci nükleer testine devam etmesi halinde Pyongyang’a karşı daha sert yaptırımlar için baskı yapma sözü verdi.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin nükleer testler yapmasını ve balistik füze fırlatmasını yasakladı ve münzevi devletin ilgili programları finanse etmesini durdurmak için yaptırımlar uyguladı. Ancak bu, Pyongyang’ın bu yıl tekrar tekrar füze denemelerini engellemedi. Mart ayında gerçekleşen fırlatmalardan birinde, görünüşe göre kıtalararası bir balistik füze (ICBM) yer aldı.

Temmuz ayı sonlarında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Pyongyang’ın “nükleer savaş caydırıcı“oldu”tamamen hazırTehditlere yanıt vermek için. Uyarısı, ABD ve Güney Kore’nin bu yıl içinde yapılması planlanan ortak askeri tatbikatlarını genişletmeyi kabul etmesiyle geldi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: