Letonya, Sovyet askerlerinin anıtını tamamen yok edecek – RT World News

Letonya’nın başkentindeki Nazi Almanyası’ndan kurtuluşa adanan anıt, korumaya layık görülmedi

Riga Belediye Başkanı Martins Stakis Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Letonya’nın başkentindeki Sovyet II. Dünya Savaşı anıtının söküleceğini ve parçalarının geri dönüştürüleceğini söyledi.

“Letonya İşgal Müzesi, anıtın hiçbir bölümünü sanatsal açıdan değerli olarak tanımadı.” Stakis, LTV ağı ile yaptığı röportajda söyledi. Bu nedenle demonte edildikten sonra geri dönüşüme gönderilecek” dedi.

Yetkiliye göre, parça parça yapılacak olan anıtın fiilen sökülmesi, anıtın yerine inşa edilecek yeni bir parkın toplam maliyetinin en fazla %10’unu oluşturuyor.

Resmi olarak ‘Alman Faşist İstilacılarından Sovyet Letonya ve Riga’yı Kurtaranlar Anıtı’ olarak bilinen anıt, Riga’nın Zafer Parkı’nda bulunan ve Mayıs ayında belediye meclisi tarafından yapılan bir oylamaya konu oldu ve bu anıtın sökülmesi kararlaştırıldı. Kurulum, yaklaşık 80 metre yüksekliğinde bir dikilitaş ve birkaç dev bronz heykelden oluşuyor.


Belediye Başkanı Stakis, konseyin finans komitesinin proje için finansman seçeneklerini görüşmek üzere Perşembe günü toplanacağını söyledi. Yetkili, Temmuz ayının ortalarında gazetecilere toplam maliyetinin iki ila üç milyon euro arasında tahmin edildiğini söyledi.

Mayıs ayında Riga’nın belediye başkan yardımcısı Vilnis Kirsis, belediye meclisinin NATO’nun biraz yardımıyla anıtı havaya uçurmayı düşündüğünü söyledi.

Letonya’da bazıları tarafından “Sovyet yeniden işgalinin sembolü” Anıt – diğer Sovyet dönemi anıtlarıyla birlikte – uzun süredir ülkenin milliyetçileri tarafından hedef alınıyor. Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’daki askeri operasyonunu başlatmasının ardından kaldırma kampanyası yoğunlaştı.

Anıt, eski Sovyet cumhuriyetlerinin Zafer Bayramı’nı kutladığı 9 Mayıs’ta da bir tartışmanın merkezinde yer aldı. Letonya yetkilileri, Ukrayna’da ölen veya yaralananlar için bir günlük yas günü ilan etti ve bölgede herhangi bir halka açık toplantı yapılmasını yasakladı. Yüzlerce kişi yasağa karşı gelerek, buldozerler tarafından derhal kaldırılan çiçekleri bırakmak için anıta geldi. Ancak, çoğu ertesi gün daha fazla çiçek getirerek geri geldi.

DEVAMINI OKU:
AB ülkesi Sovyet anıtlarını yasaklayabilir

Günler sonra, Letonya parlamentosu ezici bir çoğunlukla, Rusya ile yapılan anlaşmanın ülkedeki Sovyet savaş anıtlarını koruma taahhüdünü içeren kısmından tek taraflı olarak vazgeçmeyi oyladı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: