Mahkeme Telegram çıkartmalarını aşırılıkçı ilan etti — RT World News

Belarus mahkemesi tarafından ‘aşırılıkçı’ olarak damgalanan çıkartmalarda Başkan Alexander Lukashenko yer alıyor

Minsk’teki bir mahkeme, popüler Telegram mesajlaşma uygulaması için iki set çıkartma paketini şu şekilde tanıdı: “aşırı bilgi ürünleri” Bu tür görüntülerin Belarus’ta ilk kez yasak içerik olarak damgalandığını işaretliyoruz.

Söz konusu çıkartmalar, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun hicivli görüntülerini içeren ‘Luka’ ve ‘Sasha 3%’ animasyonlu çıkartma paketleridir.

Tanımlama mahkeme tarafından 25 Temmuz’da yapıldı, ancak Belarus makamlarının Enformasyon Bakanlığı’nın web sitesini aşırılıkçı içerik olarak kabul edilenleri listelemek için güncellemesinin ardından Cuma günü kamuoyunun dikkatini çekti. Liste, diğer şeylerin yanı sıra kitaplar, gazeteler, web siteleri, belirli sosyal medya hesapları, Telegram kanalları ve sembollerini içerir.

Ekim ayında yürürlüğe giren Belarus yasasına göre, yasaklı Telegram kanallarına abonelik, cezai sorumluluğa yol açabilecek soruşturma eylemleri için bir temel olarak kabul ediliyor. Bu tür kanallara abone olanlar, aşırılık yanlısı bir oluşumun katılımcıları olarak yargılanabilir ve yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Geçen yıl Belarus makamları, Radio Liberty Belarus gibi bir dizi Telegram kanalını, yanlış bilgi yaymaktan sorumlu olduklarını öne sürerek aşırılık yanlısı olarak damgaladı. Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey geçen yıl verdiği bir röportajda, bu tür kanalları yasaklamanın ve aboneleri için cezai sorumluluk talep etmenin yanlış olduğunu söyledi. “Doğru önlem.”


Bu tür kanallar şunları içerir: “Belirli yasa dışı eylemlerde bulunmaya yönelik açık çağrılar, kışkırtmalar. Sadece imalar değil, aynı zamanda belirli itirazlar da var.” bakan dedi. Dolayısıyla bu tür aşırılıkçı kanalların gençler üzerinde, şekillenmemiş bir psikoloji üzerinde bir etkisi olmaması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Belarus İçişleri Bakanlığı, Telegram kanallarının tanınabileceğini açıkladı “hem aşırılıkçı malzeme hem de aşırılıkçı bir oluşum olarak.” Bir kanal oluşum olarak tanınırsa, tüm takipçileri ceza davalarında sanık olabilir. Ancak, kanal yalnızca aşırılık yanlısı materyal yayınlıyorsa, yeniden yayınlayarak, para bağışlayarak ve kanala bilgi sağlayarak kanalı aktif olarak tanıtmadıkları sürece aboneler için herhangi bir ceza olmayabilir.

Bakanlık, tüm Belarus vatandaşlarına bu tür kanallardan abonelikten çıkmalarını tavsiye etti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: