Medya, İngiltere başbakanı için oylamanın ertelendiğini açıkladı — RT World News

The Telegraph’ın Salı günü bildirdiğine göre, Birleşik Krallık’taki muhafazakar parti, Hükümet İletişim Merkezi’nin (GCHQ) bir siber saldırı uyarısı yayınlamasının ardından ülkenin bir sonraki başbakanı için oylamayı ertelemek zorunda kaldı.

Çıkışa göre, Pazartesi günü yaklaşık 160.000 Tory üyesine gönderilmesi gereken posta oy pusulaları, bilgisayar korsanlığı endişeleri nedeniyle oylama güvenlik güncellemeleri nedeniyle Ağustos ortasına kadar geç gelebilir.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), siber saldırının arkasında olabilecek herhangi bir düşman grup veya devletten söz edilmemesine rağmen, benzersiz bir QR koduna sahip oy pusulalarının oyları değiştirebilecek manipülasyonlara karşı savunmasız olduğu konusunda uyardı. parti üyelerinin puanları.

En son İngiltere liderlik yarışması için oylama süreci, Tory üyelerinin ilk kez posta yoluyla veya çevrimiçi olarak oy kullanabileceklerini gösteriyor. Ancak, çevrimiçi oy kullanma olanağına ek olarak, Muhafazakar parti üyelerinin de ilk kez yarışma sırasında daha sonra oylarını değiştirmelerine izin verildi.


Ancak, NCSC tarafından belirtildiği gibi, bu yeni özellik, siber korsanların posta oy pusulalarında yer alan benzersiz QR kodlarını elde ederek yarışmanın sonuna doğru çok sayıda oyu değiştirme olasılığını açık bırakabilir. Ajans, özellikle, resimde görünen kodla oy pusulasının bir resmini yayınladıysa, birinin kodunun çevrimiçi olarak sızdırılabileceğini öne sürüyor.

Bu güvenlik açığının ışığında, Muhafazakarların parti içi oylarını değiştirmelerine izin veren yeni yasa rafa kaldırıldı ve oy pusulalarında yer alan benzersiz kod, kararlarını verdikten sonra artık devre dışı bırakılacak.

Yeni bir YouGov anketine göre, Tory üyelik anketlerinde şu anda Rishi Sunak, eski şansölyenin %26’sına kıyasla oyların tahmini %60’ına sahip olan Dışişleri Bakanı Liz Truss’u takip ediyor. Oylamanın sonucunun 5 Eylül’de açıklanması bekleniyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: