Medya, Pelosi’nin Asya gezisinde bir sonraki durağı önerdi – RT World News

Temsilciler Meclisi Başkanı Donald Trump’tan bu yana Güney ve Kuzey Kore arasındaki yoğun şekilde güçlendirilmiş sınırı ziyaret eden ilk üst düzey ABD yetkilisi olabilir.

Associated Press’e göre, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle Çin’i öfkelendirdikten sonra Perşembe günü Güney ve Kuzey Kore’yi ayıran Askerden Arındırılmış Bölge’yi (DMZ) ziyaret etmeyi planladığı bildirildi.

Günün erken saatlerinde ABD’li politikacı, şimdiye kadar Singapur, Malezya ve Taipei’de durakları olan Asya turunun bir parçası olarak Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Kim Jin Pyo ve diğer üst düzey parlamento üyeleriyle bir araya geldi.

Görüşmeden sonra, konuşmacı ve Güney Koreli mevkidaşı, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine ilişkin endişelerini dile getiren ortak bir bildiri yayınladılar ve Pyongyang’a karşı güçlü bir caydırıcılık sağlama ve nükleer silahlardan arındırma çabalarını destekleme sözü verdiler.

Güney Koreli bir yetkiliye göre, Pelosi’nin ABD liderliğindeki BM Komutanlığı ve Kuzey Kore tarafından ortaklaşa kontrol edilen, yoğun bir şekilde güçlendirilmiş Kore arası sınır olan DMZ’ye olası gezisi, resmi güzergahındaki bir sonraki durak olan Japonya’ya varmadan önce gerçekleşecekti. AP ile anonimlik koşulları hakkında konuşan yetkili.

ABD Temsilciler Meclisi sözcüsünün, 1950’lerde Kore Savaşı’nın sonunda oluşturulan DMZ tampon bölgesinin kalbinde, Ateşkes Köyü olarak da bilinen Ortak Güvenlik Bölgesi’ne (JSA) seyahat etmesi bekleniyor. JSA, ABD yetkilileri tarafından Güney Kore’ye yönelik güvenlik taahhütlerini yeniden teyit etme yeri olarak sıklıkla kullanılmıştır.

Gezi gerçekleşirse, Donald Trump’ın 2019’da Kuzey Kore lideri Kim Jon Un ile görüşmesinden bu yana üst düzey bir ABD’li yetkili bölgeyi ilk kez ziyaret etmiş olacak.


Bu hafta planlanan tatili nedeniyle Pelosi ile kişisel olarak görüşemeyen Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, konuşmacıyla yaptığı telefon görüşmesinde JSA’ya yapacağı ziyaretin bu hafta olacağını söyledi. “Kuzey Kore’ye karşı güçlü bir caydırıcılık işareti” Medya kuruluşu News1 tarafından bildirildiği gibi.

Ancak, AP’nin de belirttiği gibi, Pelosi’nin sınır ziyareti, konuşmacının Tayvan ziyaretini kınayan ve bunu açık bir örnek olarak nitelendiren Pyongyang’ın öfkesini çekecek gibi görünüyor. “ABD’nin diğer ülkelerin iç işlerine ihtiyatsız müdahalesi.”

82 yaşındaki Nancy Pelosi, adayı Çin’in egemen topraklarının bir parçası olarak gören Pekin’in tekrarlanan protestolarına rağmen Salı günü Tayvan’ı ziyaret etti.

Pekin konuşmacıyı ziyarete çağırdı “tam bir fars” Tayvan çevresinde askeri tatbikatlar başlatarak ve ABD’yi Pelosi’nin ziyaretinin olumsuz etkileneceği konusunda uyararak tepki gösterdi. “şiddetli etki” Pekin ve Washington arasındaki ikili ilişkiler hakkında.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: