New York maymun çiçeği acil durumu ilan etti — RT World News

New York Valisi Kathy Hochul, maymun çiçeğinin devam eden yayılmasının ortasında Cuma günü olağanüstü hal ilan etti ve salgını durdurmak için önlemler alacağına söz verdi.

Maymun çiçeği salgınıyla yüzleşmek için devam eden çabalarımızı güçlendirmek için Devlet Afet Acil Durumu ilan ediyorum.“diye tweet attı.

Vali ayrıca, New York’un “şu anda en yüksek iletim hızlarından birini yaşıyor” ülkede.


Afrika dışında ilk maymun çiçeği ölümleri bildirildi

Bu ülkedeki dört maymun çiçeği vakasından birden fazlası New York’ta ve şu anda risk altındaki gruplar üzerinde orantısız bir etkiye sahip. Daha fazla aşı temin etmek, test kapasitesini genişletmek ve New Yorkluları nasıl güvende kalacakları konusunda eğitmek için günün her saatinde çalışıyoruz.“dedi Hochul.

Yürütme emri, aşı uygulamasına izin verilen kişilerin havuzunu genişletiyor. Yeni liste EMS personeli, eczacılar, ebeler, doktorlar ve sertifikalı hemşire pratisyenleri içerir.

Perşembe günü Hochul, 110.000 maymun çiçeği aşısı dozu daha almayı başardığını ve toplamı 170.000’e çıkardığını söyledi. Ekstra dozların önümüzdeki dört ila altı hafta içinde verilmesi planlanıyor.

Deklarasyon, Perşembe günü maymun çiçeği salgını üzerine olağanüstü hal ilan eden San Francisco’daki yetkililer tarafından benzer adımlar atıldıktan sonra geldi.

29 Temmuz itibariyle, New York eyaleti ülkedeki en fazla maymun çiçeği vakasını kaydetti ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) sayıyı 1.345’e koydu. San Francisco, aynı tarih itibariyle şehirde 305 maymun çiçeği vakası olduğunu tahmin ediyor.

Monkeypox, 1980 yılında eradike edilen ve Batı ve Orta Afrika’nın bazı bölgelerinde endemik olan insan çiçek hastalığına benzer. İlk semptomları ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, şişmiş lenf düğümleri, titreme ve bitkinliği içerir ve etkilenenlerde belirgin cilt lezyonları gelişir. DSÖ’ye göre, mevcut salgın “erkeklerle seks yapan erkekler arasında, özellikle birden fazla cinsel partneri olan erkekler arasında yoğunlaşır,“Çünkü hastalık sıklıkla ten tene yakın temas veya yatak örtüsü gibi kontamine materyaller yoluyla bulaşır.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: