Orban yeni ‘dünya düzeni’ konusunda uyardı – RT World News

Macaristan Başbakanı, Batı’nın Ukrayna’ya askeri yardıma ve Rusya’ya yönelik yaptırımlara bel bağlamasının başarısız olduğunu söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya-Ukrayna ihtilafının Batı’nın egemenliğine son verebileceğini ve dünyadaki güç dengesini değiştirebileceğini söyledi. Rusya, Şubat ayı sonlarında komşu ülkeye karşı askeri bir kampanya başlattı.

Orban, Moskova’ya yaptırım uygulama ve Kiev’e fiili olarak ağır silahlar sağlama kararının AB ve NATO üye devletlerini çatışmanın katılımcıları haline getirdiğini, ancak sonuçta hiçbir sonuç vermediğini savundu.

“Bunun yerine, bugün dört tekerleğinde patlak lastikleri olan bir arabanın içinde oturuyoruz.” Orban, Romanya’nın Baile Tusnad kentinde Cumartesi günü yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Dünya sadece bizimle değil, açık bir şekilde bizimle de değil” Başbakan, Ukrayna’daki savaş alanında üstünlük elde etmeyi düşünmek yerine, Batı’nın artık müzakereler yoluyla barışı sağlamaya odaklanması gerektiğini savunarak ekledi.

Orban ayrıca, çatışmanın Batı üstünlüğüne kolayca son verebileceği konusunda uyardı ve “çok kutuplu bir dünya düzeni yaratın.”

“Batı’yı yeni bir strateji geliştirmeye ikna etmeye çalışmalıyız” başbakan dedi. Daha sonra çatışma olduğunu da sözlerine ekledi. “Amerikalılar ve Ruslar bir anlaşmaya vardığında sona erecek.”

DEVAMINI OKU:
Macaristan, AB’nin Rus gazını temizlemesini istiyor

Macaristan Ukrayna’ya silah göndermeyi reddederken, Orban bu ay AB’nin “kendini ciğerlerine vurdu” akıl almaz yaptırımlarıyla. Macar yetkililer, Brüksel’in Moskova’dan yapılan teslimatları aşamalı olarak durdurma girişiminde bulunan gaza karne önerisini de eleştirdi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, ülkenin kış için yeterli rezervine sahip olmasını sağlamak amacıyla ek gaz hacimlerinin satın alınmasını görüşmek üzere Perşembe günü Moskova’ya gitti. Rus kaynakları olmadan Avrupa’da bu kadar fazladan doğal gaz satın almak şu anda imkansız” dedi. Szijjarto gazetecilere söyledi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: