Pakistanlı gazeteci, Taliban hareketinin gözaltı sırasında “saldırıya uğradığını” söyledi

KABİL:

Bu Pakistanlı gazeteci Anas Mallik tarafından bildirildi. Cumartesi günü Kabil’de Taliban tarafından 21 saat gözaltında tutulduğu sırada “fiziksel tacize” maruz kaldığını söyledi.

Twitter’daki gazeteci ayrıca yapımcı ve şoförünün 42 saat gözaltında tutulduktan sonra Taliban yetkilileri tarafından serbest bırakıldığını da açıkladı.

Mallik ve ekibi Perşembe öğleden sonra Kabil’de kayboldu, ancak gazeteci Taliban tarafından gözaltına alındıktan sonra Cuma günü sağ salim geri döndü.

3 Ağustos tarihli tweetine göre, Kabil’in düşüşünün ilk yıldönümünü kutlamak için Afgan başkentindeydiler.

ANCAK sosyal medya üzerinden haber yayınlayan Mallik örgütü, ekibinin üyelerinin vücudundaki morlukların genel görüntüleri için çalışıyor.

Okumak FO, Kabil’de kaybolan Pakistanlı gazetecinin güvenli bir şekilde geri döndüğünü doğruladı

Bir video raporunda Mallik, kendisinin ve ekibinin “yollarının durdurulduğunu, arabadan indirildiğini – arabanın içinde sürüklendiğini, daha doğrusu telefonlarımızın elimizden alındığını ve sonra saldırıya uğradıklarını” belirtti.

Mürettebatının da saldırıya uğradığını iddia etti.

“Bir süre sonra ele geçirildiğimiz yerden GDI veya Afgan Taliban’ın GDI Bölümü, Büyük İstihbarat Dairesi olduğunu bildiğimiz yerden transfer edildik” dedi ve kişisel meselelerinin yanı sıra işleri hakkında da dikkatlice sorgulandıklarını da sözlerine ekledi. .

Mallik, Cuma günü 10:10’da Afgan personeline “bırakıldı”. Ancak basın kimliği, akreditasyon ve yetki yazısı kendisine iade edilmedi.

Taliban ayrıca Mallik ekibini geri tuttu.

Pakistan bürosu ana olarak çalışmak Vion Haberleri İslamabad’da Anas Mallik, dış işleri, Pakistan-Afgan ilişkilerini, askeri ve çatışmayı konu alıyor.

Bir gün önce Dışişleri Bakanlığı (FO), Kabil’de kaybolan Mallik’in sağ salim şehre döndüğünü doğruladı.

“Anas Mallik’in Kabil’de güvende olmasına çok sevindim. Elhamdülillah” dedi FO. ortadan kaybolmasıyla ilgili bir önceki gönderiye yanıt olarak tweet’te

Pakistan’ın Afganistan Büyükelçisi Mansur Han’ın da dönüş haberlerinin olduğu doğrulandı.