Pelosi Tayvan ziyareti sırasında ilk açıklamayı yaptı — RT World News

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı, tartışmalı yolculuğunun Washington’un kendi kendini yöneten adaya “sarsılmaz bağlılığını” onurlandırdığını söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret ettiğini söyledi. “hiçbir şekilde çelişmez” Çin’den gelen sert uyarılara rağmen, Salı günü Taipei’ye indikten sonra Washington’un kendi kendini yöneten adada uzun süredir devam eden politikası.

“Kongre heyetimizin Tayvan ziyareti, Amerika’nın Tayvan’ın canlı Demokrasisini destekleme konusundaki sarsılmaz taahhüdünü onurlandırıyor.” Pelosi, inişten sonra yaptığı açıklamada.

ABD’li yetkili, Tayvan liderleriyle yaptığı görüşmelerin şu konulara odaklanacağını söyledi. “Ortağımıza desteğimizi ve özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesini ilerletmek de dahil olmak üzere ortak çıkarlarımızı teşvik ettiğimizi yeniden teyit ediyoruz.”

Tayvan, Pelosi’nin Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya’daki durakları içeren resmi seyahat programında listelenmedi, ancak son günlerde ABD hükümetindeki en yüksek üçüncü kişinin adayı ziyaret edeceği yönündeki spekülasyonlar artmıştı. Tayvan’ı ABD tarafından kabul edilen ‘Tek Çin’ politikası kapsamında kendi topraklarının bir parçası olarak gören Pekin’den sert tepki.


Çin, geziyi son derece kışkırtıcı ve tehditkar olarak görüyor “dayanılmaz sonuçlar” Washington için devam ederse. Pazartesi günü, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian ABD’yi uyardı, “Ateşle oynarsan yanarsın.”

Pelosi Salı günü karaya çıktıktan sonra bakanlık, gezinin “Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli üzerinde ciddi etki” ve “Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde ihlal ediyor.”

Pekin, Pelosi’nin adadaki varlığını söyledi “Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalıyor” ve Washington’u bir noktada olduğu konusunda uyardı. “tehlikeli yol.”

Pelosi, yirmi yılı aşkın bir süredir Tayvan’ı ziyaret eden ABD Meclisi veya Temsilcilerinin ilk sözcüsü oldu. Resmi olarak kendisine Çin Cumhuriyeti (ÇC) adını veren Tayvan, 1940’lardan beri kendi kendini yönetiyor, ancak hiçbir zaman Pekin’den resmi olarak bağımsızlığını ilan etmedi.

DEVAMINI OKU:
Rusya, Çin ile ‘mutlak dayanışma’ içinde – Kremlin

Salı günü erken saatlerde, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Rusya’nın ayakta kaldığını söyledi. “Çin ile mutlak dayanışma içinde” bunu tartışmak Pelosi’nin gezisi “tamamen kışkırtıcı” ve bölgedeki jeopolitik gerilimleri daha da kötüleştirmesi muhtemeldir.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: