Pelosi Tayvan’dan ayrılıyor — RT World News

Çin, Pekin’in uyarılarını hiçe sayarak, yetkilinin kendi kendini yöneten adaya yaptığı ziyaretin bedelini Washington’un ödeyeceğini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, tartışmalı Tayvan ziyaretini Amerika’nın en üst düzey üçüncü yetkilisini taşıyan bir uçağın Çarşamba günü Taipei’deki Songshan Havalimanı’ndan kalkmasıyla tamamladı.

Pelosi, Tayvan’ı Tek Çin politikası kapsamında kendi topraklarının bir parçası olarak gören Pekin’in sert uyarılarına rağmen Salı günü kendi kendini yöneten adaya geldi.

Taipei’deki kısa kalışı sırasında, Meclis sözcüsü ABD’nin “Tayvan’a olan bağlılığımızdan vazgeçmeyeceğiz” olarak tanımlıyor “dünyanın en özgür toplumlarından biri.”

82 yaşındaki yerel parlamentoya hitap etti, adanın lideri Tsai Ing-wen ile bir toplantı yaptı ve Tayvan’ın en yüksek sivil ödüllerinden biri olan Özel Büyük Kordonlu Verimli Bulutlar Nişanı ile ödüllendirildi. “Özgürlüğü, demokrasiyi ve insan haklarını korumak.”

Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi’nin gezisini kınadı “Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde ihlal ediyor” ve bir “Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli üzerinde ciddi bir etki.”


Bakanlık ayrıca ABD Büyükelçisi Nicholas Burns’ü resmi bir protestoda bulunmaya çağırdı ve ona Washington’un bunu yapacağını söyledi. “bedeli öde” hareket için.

Çin Savunma Bakanlığı, altı deniz bölgesinde ve adanın çevresindeki Çin kontrolündeki hava sahasında bir dizi askeri tatbikat ve gerçek yangın tatbikatı yapılacağını duyurdu.

Pelosi, o zamanki ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü Newt Gingrich’in 1997’de yaptığı geziden bu yana bölgeye seyahat eden en üst düzey Amerikalı yetkili.

1979’dan beri Pekin’i Çin’deki tek meşru otorite olarak tanımasına rağmen, ABD Tayvan ile güçlü gayri resmi bağlarını sürdürüyor, Taipei’ye silah satıyor ve onun egemenlik çabasını destekliyor.

Resmi olarak Çin Cumhuriyeti (ÇC) olarak adlandırılan 23,5 milyonluk ada, 1949’dan beri kendi kendini yönetiyor, ancak hiçbir zaman resmi olarak Pekin’den bağımsızlığını ilan etmedi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: