Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti savaşa yol açmayacak – henüz – RT World News

ABD’li üst düzey yetkililer, Çin’in kırmızı çizgilerini zorlamanın kabul edilebilir olduğunu düşünüyor. Şimdi savaşa yol açmayabilir, ancak tehlikeyi hatta daha da artıracaktır.

İle Timur Fomenkobir siyasi analist

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin’in yanıt vermeyi taahhüt ettiği bir olay olan Tayvan’a bir gezinin eşiğinde görünüyor.güçlü önlemler.“Ziyaret, ilk olarak Nisan ayında yapmayı planladığı, ancak Covid-19 için pozitif test ettiğinde bunu yapması engellenen bir ziyaretin tekrarı. Devam ederse, ABD’li bir ev konuşmacısının 25 yıl içinde adaya ilk ziyaretini oluşturacak. Sonuncusu Cumhuriyetçi Newt Gingrich’ti, ancak kritik fark, muhalefet politikacısı olarak o zamanki Demokrat olan Başkan Bill Clinton’a karşı yapmış olmasıydı.

Bu sefer, çoğunluk partisinin bir parçası olarak Pelosi’nin, benzeri görülmemiş bir gerilim döneminde Asya turunda bir delegasyona liderlik ettiği bildiriliyor. Gezi aynı zamanda 1 Ağustos’a denk gelen Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) kuruluş yıl dönümüne denk geliyor. Başkan Joe Biden ve ABD ordusu bu girişime itirazlarını dile getirse de, bu pek de doğru görünmüyor. Pelosi’yi şimdiye kadar caydırdı, Cumhuriyetçi muhafazakarlar şimdi onu destekliyor ve geri çekilirse ABD’nin zayıf görüneceğini söylüyor.

Bu, özellikle Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında Perşembe günü yapılan ve Xi’nin Washington’u “ateşle oynamak” Tayvan ile ilgili. Ancak gerçekte, ABD’nin ciddi eylemler söz konusu olduğunda, Çin ile gerilimi düşürmeye, pragmatik veya sağduyulu davranmaya hiçbir zaman gerçekten istekli olmadığı göz önüne alındığında, bu tür konuşmalar nadiren bir anlam ifade etti. Pelosi’nin teknik olarak yönetim olmadığı ve onlar adına oraya gitmeyeceği doğru olsa da, bu olayın gerçekleşmesi, ABD dış politikasının daha geniş yelpazesinin ne kadar dengesiz hale geldiğini gösteriyor. Diğer ülkelerin kırmızı çizgilerine hiçbir şekilde kısıtlama veya saygı yoktur, sadece maksimalist için baskı her ne pahasına olursa olsun amaçlar.


Çin, Pelosi'nin Tayvan gezisine askeri müdahale konusunda uyardı – FT

Birçok kişi eski Başkan Donald Trump’ın çılgın ve kaotik olduğunu düşündü, ancak konuşulmayan bir gerçek, Amerikan dış politikasının aslında Biden altında daha da gerilediğidir. Trump, hem dostları hem de düşmanları rahatsız eden ‘önce Amerika’ adına dar kişisel çıkarlar peşinde koşarken, Biden yönetimi bu doktrini sadece benimsemekle kalmadı, aynı zamanda onu her cephede Amerikan hegemonyasını zorlamaya çalışan ideolojik bir haçlı seferine dönüştürdü. hem gayretli hem de tavizsiz bir şekilde. Trump’ın, başkan olsaydı, Ukrayna’daki çatışmanın şu anda olmayacağı ve muhtemelen bunu önlemek için bir anlaşma imzalayacağı yönündeki açıklamalarını görmezden gelmemeliyiz.

Sonuç olarak ABD, Tayvan konusunda Çin’in kırmızı çizgisine karşı alay etmeye ve baskı yapmaya devam ederken, aynı zamanda başkanlık düzeyinde resmi olarak Çin’e güven vermek için politikasının aynı kaldığını iddia ediyor. Bu, statükoyu kademeli olarak Tayvan bağımsızlığına kaydırmaya çalışan ve çatışma yaratabilecek stratejik bozulmalardan kaçınmak için bunu yapmadığını iddia eden Pekin tarafından ‘Salam Dilimleme’ olarak tanımlanan bir stratejidir. Kışkırtıcı, ancak inceliklidir. Bununla birlikte, Biden’ın açıklamadığı şey, Kongre’nin ondan daha az kısıtlamaya sahip olduğu gerçeğidir. ABD’nin Ukrayna’ya desteğine ilişkin propaganda saldırısı, birçok kişinin Çin’in Tayvan üzerinde ‘iki kez düşünmeye’ zorlandığı inancına aşırı güven duymasına neden oldu ve sonuç olarak, özellikle Kongre’deki ultra şahinler şimdi bu düğmeye daha fazla basmaktan mutluluk duyuyorlar. Pekin’in blöfünü yapabileceklerine inanarak.

Ama bu ziyaret gerçekleşirse, savaşa yol açar mı? Bu, birçok açık nedenden dolayı aşırı tepki olabilir. Çin, Nancy Pelosi’nin ziyaret etmesi durumunda Tayvan’ı işgal etmeyecek. Ancak böyle bir durum, yine de Pekin’i ada üzerindeki iddiasını yeniden meşrulaştıracak ve siyasi aşağılanmayı önleyecek şekilde misilleme yapmak için köşeye sıkıştırıyor. Blöfleri yapılırsa, kırmızı çizgileri inanılırlığını kaybeder ve caydırıcılık mantığı, dengeyi yeniden kurmak için bir şeyler yapılması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, karşı önlemler vaat ederken Çin, söylediklerini kastediyor. Ancak, Pekin’in bunu tam olarak ne ölçüde ele alacağı belirsizliğini koruyor.Pelosi'nin Tayvan ziyareti ABD-Çin ilişkileri için kırılma noktası olabilir

Pelosi'nin Tayvan ziyareti ABD-Çin ilişkileri için kırılma noktası olabilir

Geçmişteki Tayvan Boğazı krizlerine bakıldığında, bariz olan bir şey, Çin’in muhtemelen bir tür büyük ölçekli askeri tatbikatlar yürüteceğidir. ABD zaten buna askeri varlıklarını bölgeye taşıyarak yanıt veriyor. Bununla birlikte, Pekin’in ada üzerinde bir ‘uçuşa yasak bölge’ ilan ederek veya çatışma riskini önemli ölçüde artıran benzer bir hamle yaparak daha da ilerleyebileceğine dair spekülasyonlar da var. Unutmayın, Mike Pompeo görevdeki son haftasında BM Büyükelçisi Kelly Craft’ı Tayvan’ı ziyaret etmesi için gönderdiğinde, Pekin’den gelen uyarıların ardından uçuş son anda iptal edildi. Bu sefer Çin kuşkusuz bir şekilde tepki gösterecek, ancak Pelosi ve destekçileri bununla alay edebileceklerini düşünüyorlar, tıpkı Rusya’nın Ukrayna üzerindeki kırmızı çizgisinin benzer şekilde göz ardı edilebileceğine inanıldığı gibi.

Sonuç olarak, bu yalnızca ABD dış politikasının bir tür stratejik çılgınlığa dönüştüğünü gösterir. Rakip devletler karşısında statü kaybından korkan ülkenin siyasi sınıfı, hegemonyasını korumak için yapmak istediği hamlelerde giderek daha pervasız ve yıkıcı hale geldi. Bu Pelosi ziyareti açık bir çatışmayla sonuçlanmasa bile ki bu muhtemelen olmayacak, bir bütün olarak stratejik güvene vereceği zarar muhtemelen kalıcı olacak ve çizginin daha ilerisinde bir çatışma ortamı hazırlayabilir, birçok kişi bunu söylüyor. Washington’da zevk görünüyor.

Bu sütunda ifade edilen ifadeler, görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve RT’ninkileri temsil etmeyebilir.