HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Rapor: Sivilleri tehlikeye atan topluluklardaki Ukrayna üsleri

Rapor: Sivilleri tehlikeye atan topluluklardaki Ukrayna üsleri

Yorum

POKROVSK, Ukrayna — Uluslararası Af Örgütü’nün Perşembe günü yayınladığı bir rapora göre, Ukrayna kuvvetleri zaman zaman okullara, konutlara ve nüfuslu bölgelerdeki diğer yerlere yerleşerek sivilleri Rus saldırılarına maruz bıraktı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Uluslararası Af Örgütü’nün “terör devletini affetmeye ve sorumluluğu saldırgandan kurbana kaydırmaya çalıştığını” söyleyerek raporu öfkeyle kınadı.

Zelenskyy, her gece yaptığı video konuşmasında, “Manipülatif raporlar sağlarsanız, o zaman insanların ölümünün sorumluluğunu onlarla paylaşırsınız” dedi.

AP gazetecileri, son haftalarda, Ukraynalı savaşçıların, araçlarının veya mühimmat gibi öğelerin saldırı alanlarında bulunduğu doğu Ukrayna’daki silah saldırılarının ardından da dahil olmak üzere, Af Örgütü araştırmacılarının bulgularını yansıtan birkaç sahne gözlemledi.

AP’ye iki yerde bir asker veya askerin öldürüldüğü söylendi. Üçüncüsünde, acil servis çalışanları gazetecilerin bir konut binasına yapılan Rus grevinin kurbanlarını filme almalarını engelledi ki bu olağandışıydı; Yerel halk, askeri personelin orada kaldığını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü, Perşembe günü yayınlanan bir raporda, araştırmacılarının Nisan ve Temmuz ayları arasında “Ukrayna kuvvetlerinin nüfuslu yerleşim bölgelerinden saldırılar düzenlediğine ve üç bölgede 19 kasaba ve köyde sivil binalara yerleştiğine dair kanıtlar bulduğunu” söyledi.

Uluslararası Af Örgütü ayrıca, Ukrayna güçlerinin beş yerde hastaneleri askeri üs olarak kullandığını ve bunun “uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlali” olduğunu belirtti. Raporda, bir çatışmanın taraflarının “mümkün olan azami ölçüde, yoğun nüfuslu alanların içine veya yakınına askeri hedefler yerleştirmekten kaçınmaları” gerektiği belirtildi.

Raporda, savaşçıların sivilleri “askeri hedeflerin yakınından” çıkarmaları ve olası saldırılara karşı uyarmaları gerektiğini belirterek, “askeri üsler veya yakınlardaki yoğun ağaçlık alanlar veya diğer yapılar gibi sivilleri tehlikeye atmayacak uygun alternatifler mevcuttu” denildi. yerleşim alanlarından uzaktır.”

Aynı zamanda, yazarları “Ukrayna ordusunun askeri hedefleri yerleşim bölgelerine yerleştirme uygulamasının hiçbir şekilde ayrım gözetmeyen Rus saldırılarını haklı çıkarmadığını” vurguladılar.

Ukraynalı yetkililer defalarca Donetsk bölgesinin geri kalan sakinlerini tahliye etmelerini istedi, ancak başka bir yerde yeniden başlamak o kadar kolay değil. Rusya’nın işgalinden bu yana evlerini terk eden on binlerce insan, destekleri tükendikten veya hoş karşılanmadıklarını hissettikten sonra geri döndü.

AP geçtiğimiz hafta, Donetsk’teki Pokrovsk şehrine eve döndükten iki gün sonra bir füze saldırısında tahliye edilen bir kişinin öldüğünü bildirdi. Komşular, Ukraynalı savaşçıların şehrin eteklerinde kendi yerleşim bölgelerinde üs kurmalarına öfkelerini dile getirdiler. AP gazetecileri füze kraterine bakarken, üniformalı bir savaşçı bitişik araziden yürüdü ve varlıklarını sorguladı.

Cephe hattına daha yakın olan Kramatorsk şehrinde sakinler, bir yerleşim bölgesinde yapılan grevin ardından AP’ye askerlerin orada kaldığını söyledi. AP, askerlerin ayrı bir grevle vurulan Kramatorsk apartmanına girip çıktığını gördü.

AP, Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv’de bir eğitim üniversitesinde vurulan askerler ve askeri araçlar gördü. Rus saldırısının okul bahçesinde iki krater bıraktığı bir engelliler okulunda askerler ve malzemeler de hazır bulundu.

Uluslararası Af Örgütü, tanık ifadelerinin yanı sıra uydu görüntülerine ve uzaktan algılamaya güveniyordu. Araştırmacılar, Kharkiv, Mykolaiv ve Donbas bölgelerindeki hasarlı yerleşim bölgelerini incelerken yakındaki Ukrayna mevzilerinden çıkan ateşi duydular. Donetsk ve Luhansk eyaletlerinden oluşan Donbas bölgesi, Nisan ayından bu yana savaşın en yoğun yaşandığı bölge.

Mykolaiv yakınlarındaki bir köyde roket saldırısında öldürülen bir adamın annesi araştırmacılara Ukrayna kuvvetlerinin yanlarındaki bir evde kaldığını söyledi. Rapora göre araştırmacılar orada askeri üniforma ve teçhizat buldular.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, raporu “haksız” olarak nitelendiren ve buna duyduğu öfkeyi dile getiren bir video açıklaması yayınladı.

“AI’nın bu davranışı gerçeği aramak ve onu dünyaya getirmekle ilgili değil, bir suçlu ile bir kurban arasında, yüzlerce ve binlerce sivil nüfusu yok eden bir ülke arasında yanlış bir denge kurmakla ilgili. ) şehirler ve tüm alanlar ve umutsuzca kendini savunan, halkını ve kıtayı bu işgalden kurtaran bir ülke ”dedi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov da bir Facebook gönderisiyle ağırlığını koydu.

Reznikov, “Uluslararası Af Örgütü raporunda olduğu gibi, Rusya’nın sebepsiz saldırganlığı ile Ukrayna’nın kendini savunmasını aynı kefeye koymaya yönelik her türlü girişim, yeterliliği kaybettiğinin kanıtı ve kişinin otoritesini yok etmenin bir yoludur” diye yazdı Reznikov.

Cumhurbaşkanlığı danışmanı Mykhailo Podolyak ise Twitter’da grubu Moskova’nın Ukrayna silahlı kuvvetlerini itibarsızlaştırmaya yönelik bir “dezenformasyon ve propaganda kampanyasına” katılmakla suçladı.

Rus devleti ve Kremlin yanlısı medya, bulguları Moskova’nın resmi anlatısıyla bir şekilde örtüşen rapordan kapsamlı bir şekilde alıntı yaptı. Rusya, Ukraynalı savaşçıların orada atış mevzileri kurduğunu iddia ederek sivil bölgelere yönelik saldırıları haklı çıkardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, raporun Telegram’da “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin eylemlerini sivil nüfusu ‘canlı kalkan’ olarak kullanma taktikleri olarak adlandırarak sürekli bundan bahsediyoruz” dedi.

Af Örgütü, Ukraynalı askerlerin de rutin olarak okullarda konuşlandırıldığını söyledi. Ukrayna’daki okullar Rusya’nın işgalinden bu yana kapalı olsa da, çoğu yerleşim bölgelerine yakın. İnsan hakları grubunun araştırmacıları, ziyaret edilen 29 okuldan 22’sinde asker veya askeri faaliyet kanıtı buldu.

Raporda, “En az üç kasabada, Rusya’nın okulları bombalamasının ardından, Ukraynalı askerler yakındaki diğer okullara geçerek çevredeki mahalleleri benzer saldırılara maruz bırakıyor” denildi.

Sorunun tam kapsamı bilinmiyor. Geçen ay bir İnsan Hakları İzleme Örgütü raporu, Ukrayna kuvvetlerinin konutlar arasında konuşlandığı üç olayı ve Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın nüfuslu bölgelerinde askeri üsler kurduğu dört olayı tespit etti.

AP’nin Ukrayna’daki savaşı kapsamını https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin