HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Ruanda, BM'nin Kongo'daki isyancılara destek raporunu reddetti

Ruanda, BM’nin Kongo’daki isyancılara destek raporunu reddetti

Yorum

KIGALI, Ruanda — Ruanda hükümeti, Birleşmiş Milletler uzmanlarının, Ruanda silahlı kuvvetlerinin doğu Kongo’da ölümcül dirilişiyle savaştan bahsedilmesine yol açan M23 isyancı grubunu desteklemek için operasyonlar yürüttüğüne dair “sağlam kanıtlara” sahip olduklarını söyleyen bir raporunu reddediyor. BM barış gücüne karşı protestoların yanı sıra.

Ruanda hükümet sözcüsü Yolande Makolo yaptığı açıklamada, “Rapor, gerçek sorunlardan uzaklaşmak için bir taktiktir ve hak ettiği aşağılanma ile muamele edilmesi gereken yanlış iddialar içerir.” Dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken önümüzdeki hafta her iki ülkeyi de ziyaret edecek ve gündemin başında maden zengini doğu Kongo’daki ölümcül türbülans geliyor.

Ruanda, Kongo’yu başka bir isyancı grup olan FDLR ile işbirliği yapmakla suçluyor ve bu sorun çözülmeden bölgesel güvenliğin sağlanamayacağını söyledi. FDLR, ülkenin 1994 yılında en az 800.000 etnik Tutsi ve ılımlı Hutu’yu öldüren soykırımı sırasında Ruanda’dan kaçan etnik Hutular tarafından oluşturuldu. Kongo, grubu desteklediğini yalanladı.

Makolo, “Ruanda, sadece felaketin ortaya çıkmasını beklemek değil, topraklarımızı ve vatandaşlarımızı savunmak için meşru ve egemen bir hakka sahiptir.” Dedi.

Associated Press tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan yeni bir raporda uzmanlar, Ruanda’nın güçlerini, M23 isyancı grubunu desteklemek ya da askeri operasyonları yürütmek için ülkeye “doğrudan müdahale” yaparak Kongo’ya karşı BM silah ambargosunu ihlal etmekle suçladılar. FDLR’ye karşı operasyonlar.

Uzmanların raporuna göre, Ruanda askeri üyeleri de M23 isyancılarına silah, mühimmat ve üniforma sağlayarak yaptırımları ihlal etti. Uzmanlar, M23 tarafından yapılan saldırıların daha sık, daha uzun ve daha güçlü hale geldiğini ve grubun kontrolü altındaki toprakların “önemli ölçüde arttığını” ve sivillerin kitlesel olarak yerinden edilmesine ve gelişigüzel bombardımana neden olduğunu ekledi.

Doğu Kongo’daki güvensizlikteki son durum, oradaki BM barış gücüne karşı ölümcül protestolara yol açtı.

Kongo ve daha küçük komşusu Ruanda arasındaki ilişkiler on yıllardır sorunlu. Ruanda, Kongo’nun soykırımı gerçekleştiren Hutus’a sığındığını iddia ediyor. 1990’ların sonlarında, Ruanda iki kez güçlerini Kongo’nun derinliklerine gönderdi ve ülkenin uzun süredir diktatörü Mobutu Sese Seko’yu devirmek için Kongolu isyancı lider Laurent Kabila ile güçlerini birleştirdi.

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ile Kongo Devlet Başkanı Felix Tshisekedi arasında 6 Temmuz’da Angola’da yapılan görüşmede, normal diplomatik ilişkilere dönüş, düşmanlıkların durdurulması ve M23’ün doğudaki konumlarından “derhal ve koşulsuz olarak geri çekilmesi” çağrısında bulunan bir bildiri ortaya çıktı. Kongo.