Rusya, ABD ile mahkum takasını değerlendirdi – RT World News

FM Lavrov, bu tür şeylerin yalnızca diplomatik kanallar aracılığıyla tartışılabileceğini, medyaya açıklama yapılmayacağını söyledi.

“Fırtınalı” Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD yetkililerinin Rusya’daki suçlardan hüküm giymiş Amerikan vatandaşlarının değiş tokuş edilmesi olasılığına ilişkin açıklamalarının böyle bir takası müzakere etmek için gerekli olmadığını söyledi. Moskova konuyu tartışmaya hazır, ancak sadece uygun şekilde, dedi.

“Başkanlar tarafından üzerinde anlaşmaya varılan özel bir kanal var. [of Russia and the US]. Kim ne yaparsa yapsın, bu kanal alakalı olmaya devam ediyor.” dedi.

Lavrov, bir Rus mahkemesinin ABD’li basketbolcu Brittney Griner’ı uyuşturucu suçlarından dokuz yıl hapis cezasına çarptırmasının ardından çok sayıda ABD’li yetkilinin açıklamalarını yorumladı. ABD Başkanı Joe Biden, sporcunun öldürüldüğüne inandığını yineledi. “Yanlışlıkla gözaltına alındı” Rus makamları tarafından gümrük kontrolü sırasında bagajında ​​esrar yağı içeren vape kartuşları bulunmasının ardından. Griner, Rusya’da yasaklanan ancak ABD’de yasaklanan maddeyi yanlışlıkla paketlediğini iddia etti.

Washington, Moskova’nın kendisini ve 2020’de Rusya’da casusluktan hüküm giyen bir başka ABD vatandaşı olan eski Denizci Paul Whelan’ı serbest bırakmasını istiyor. Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in onları 25- 2012 yılında silah kaçakçılığı suçlamalarından mahkum edildikten sonra bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. ABD medyasına göre Lavrov, geçen hafta Blinken ile bu konuyu telefonda tartışırken bir karşı öneride bulundu.


Lavrov, Cuma günü Kamboçya’daki bir ASEAN zirvesine katıldıktan sonra gazetecilere konuşuyordu ve burada tartışmaya şahsen devam edilebilirdi. Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi olan John Kirby Perşembe günü MSNBC’ye verdiği demeçte, “Bay Lavrov’a ‘ilik açma’ fırsatı var, bunu yapacak.”

Üst düzey Rus diplomat, Kirby’nin şaka yaptığını söyleyerek böyle bir tartışmanın olmadığını söyledi. “Muhtemelen talimatı iletmeyi unuttum.”

“Tartışma masasına bir kişi ayrı oturduk ve beni herhangi bir şeyle yakalamakta herhangi bir ilgi görmedim. [Blinken’s] Bölüm. Tüm düğmelerim iyi” Lavrov’a dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Lavrov’u kravatından veya pantolonundan tutmanın onun dikkatini çekmek için daha iyi bir iş çıkaracağını öne sürerken, Kirby’nin kelime seçimi Rusya’da bir miktar neşeye yol açtı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: