Rusya ABD’ye mahkum takası teklifinde bulundu – CNN – RT World News

CNN’in bildirdiğine göre Moskova, Berlin’de eski bir Çeçen komutanı öldürmekten hüküm giymiş bir adamın dahil edilmesini istedi

CNN’in Cuma günü bildirdiğine göre, Moskova, geçen yıl Almanya’da cinayetten hüküm giymiş bir Rus vatandaşı olan Vadim Krasikov’un ABD ile olası bir mahkum değişimine dahil edilmesini istiyor, konuyu bilen çok sayıda kişiye atıfta bulundu.

Kanal daha önce ABD’nin, on yıl önce ABD’de silah kaçakçılığından hüküm giyen Viktor Bout’u, casusluk mahkumiyeti ve uyuşturucu suçlamalarıyla Rusya’da tutulan eski ABD’li denizci Paul Whelan ve basketbol oyuncusu Brittney Griner ile takas etmeye istekli olduğunu bildirmişti. sırasıyla.

Krasikov, Aralık ayında bir Alman mahkemesi tarafından Moskova’ya karşı savaşan eski bir Çeçen komutan olan Zelimkhan Khangoshvili’yi 2019’da Berlin’deki bir parkta öldürmekten suçlu bulundu ve ömür boyu hapse mahkum edildi. Mahkeme, Krasikov’un Rus hükümetinin emriyle hareket ettiğine karar verdi, ancak Kremlin devletin karıştığını reddetti.

CNN’ye göre, Moskova geçen ay Krasikov’un takası için talepte bulundu. “gayri resmi bir arka kanal” ülkenin baş iç güvenlik kurumu FSB tarafından kullanılıyor. Kaynaklar kanala talebin şu şekilde görüldüğünü söyledi. “sorunlu” çünkü Krasikov Alman gözetiminde ve “meşru bir sayaç” Washington’un Bout’u Griner ve Whelan ile takas etmek için bildirdiği teklife.


ABD ve Rusya, Şubat ayından bu yana ilk üst düzey görüşmeyi gerçekleştirdi

Yine de üst düzey bir Alman hükümet kaynağının aktardığına göre ABD, Almanlara Krasikov’u takas için teklif edip etmeyeceklerini sordu, ancak “Ciddi olarak düşünülmedi” ABD’li bir yetkili, hareketi şöyle tanımladı: “durum kontrolü.”

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson, CNN’e şunları söyledi: “Üçüncü bir ülkenin gözaltındaki bir Rus suikastçının serbest bırakılması için haksız yere gözaltına alınan iki Amerikalıyı rehin almak ciddi bir karşı teklif değil.” Krasikov’u takas etmek için bir talebin olacağını da sözlerine ekledi. “Rusya’nın alması gereken masadaki anlaşmadan kaçınmak için kötü niyetli bir girişim.”

Rusya, Krasikov ile ilgili bildirilen talep hakkında yorum yapmadı.

CNN Çarşamba günü Beyaz Saray’ın Moskova’ya Bout’u Whelan ve Griner ile takas etmek için bir teklifte bulunduğunu bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, olası bir takas müzakerelerinin sürdüğünü doğruladı, ancak ayrıntı vermedi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, konuyu Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüştüğünü söyledi.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: