Rusya, Bulgar diplomatları sınır dışı ediyor — RT World News

Hareket, Sofya’nın 70 Rus büyükelçilik görevlisini ‘istenmeyen kişi’ ilan etmesinden sonra geldi

Moskova, Bulgar büyükelçisini Rus yabancı büyükelçilik çalışanlarının sınır dışı edilmesine tepkisini duyurması için çağırdı. Cuma günü yayınlanan bir bildiride Moskova, 14 Bulgar büyükelçiliği ve konsolosluk çalışanını ilan ettiğini söyledi. “istenmeyen adam.”

Hareket, Sofya’nın Haziran ayı sonlarında Bulgaristan tarafından diplomatik faaliyetler kisvesi altında Rus özel servislerinde çalışmakla suçlanan 70 Rus dış temsilcilik çalışanına karşı benzer bir tedbir getirmesi sonrasında geldi.

Bulgaristan ayrıca ülkedeki Rus diplomatik ve idari personel sayısı için kotalar getirdi ve Ruse kentindeki Başkonsolosluğu geçici olarak kapattı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bu tür verimsiz adımların sonuçlarının sorumluluğu tamamen Bulgaristan hükümeti ve Başbakanı Kirill Petkov’a aittir.” bu tür eylemleri ekleyerek “İki ülke arasındaki geleneksel bağlara önemli zararlar veriyor.”

Hareket bunun göstergesiydi “Kolektif Batı’nın daha fazla bozulması” Rusya’ya zarar vermek için ortaklarının çıkarlarını feda eden bakanlık, Bulgaristan’ın “Dostça olmayan eylemler” üzüldüler.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Petkov’un eyleminin “bağımsız bir karar değil” sahip olduğu gibi “açık, net Amerikan yanlısı pozisyon ve egemenliğinin her türlü isteğini yerine getirmeye hazır.”

Lavrov açıkladı “hükümdarın istekleri” vardı “Bulgarların tarihi hafızasını öldürmek, ortak bağımsızlık mücadelesinde ve yakın tarih de dahil olmak üzere diğer birçok durumda sertleşen ilişkilerin temelini yıkmak.”

Diplomat, Washington’un politikasının sadece Bulgaristan’a değil, ABD’nin yapmak istediği Balkan bölgesinin tamamına yayıldığını da sözlerine ekledi. “tarihsel hafızayı öldür” başta Ortodoks Hıristiyanlar olmak üzere halkın.

Batı ile Rusya arasındaki ‘diplomatik savaş’, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısının başlamasından bu yana önemli ölçüde yoğunlaştı. Mart ayında Bulgaristan, Viyana Sözleşmesini ihlal etmekle suçlayarak on iki Rus diplomatı sınır dışı etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Şubat ayının sonundan bu yana 28 ülkeden yaklaşık 400 diplomatın sınır dışı edildiğini tahmin ediyor. Moskova, sınır dışı edilmeleri şu şekilde gördüğünü söylüyor “düşmanca” eylemleri ve bu tür tüm hareketlere karşı misilleme yapacağı konusunda uyardı.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: