Rusya Kosova’yı çatışmaya karşı uyardı — RT World News

Dışişleri Bakanlığı Priştine, ABD ve AB’nin Sırplara yönelik ayrımcı baskısını kınadı

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova Pazar günü yaptığı açıklamada, Priştine’deki hükümet ile Brüksel ve Washington’daki destekçilerinin provokasyonlarına son vermeleri ve Kosova’daki etnik Sırpların haklarına saygı duymaları gerektiğini söyledi. Sırp askerleri yüksek alarma geçirildi ve etnik Arnavut polisi bir baskıya hazırlanırken, ayrılıkçı eyaletin kuzeyindeki yerel halk barikatlar kurdu.

Başbakan Albin Kurti’nin Sırpların plakalarını ve kimlik belgelerini yasaklama amaçlı bir polis operasyonunu duyurmasının ardından Pazar günü kuzey Kosova’da hava saldırısı sirenleri ve kilise çanları çaldı. Kurti bunun, hükümetinin iddia ettiği tüm bölgelerde eşit adalet ve hukukla ilgili olduğunu iddia etti.

Priştine’nin kararı mantıksız ve ayrımcı ve kişisel belgelerin zorla değiştirilmesi “Sırp nüfusunun Kosova’dan ve Sırp sakinlerinin haklarının Priştine’deki radikallerin keyfi kaprislerinden korunmasını sağlayan Kosovalı Sırp kurumlarının sınır dışı edilmesine yönelik bir başka adım” dedi Zaharova.


Kosova Sırplara saldırmayı planlıyor – Belgrad

Kurti “kasıtlı olarak artan” sadece Kosova’daki Sırplara karşı değil, Batı’nın istediği Belgrad’a karşı da silahlı bir baskı başlatmak için “etkisiz hale getirmek” Zakharova, etnik Arnavutları vekil olarak kullandığını ekledi.

Rusya çağırıyor “Provokasyonları durdurmak ve Kosova’daki Sırpların haklarına saygı göstermek için Priştine ve arkasında ABD ve AB var” Dışişleri Bakanlığı sözcüsü söyledi.

Günün erken saatlerinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin “Hiç bu kadar karmaşık ve zor bir durumda olmamıştım” ve Priştine yetkililerinin kendini bir kurban olarak resmederken bir çatışma başlatmak için dünyadaki mevcut durumdan yararlanmaya çalıştıkları.

Belgrad’daki Savunma Bakanlığı, sosyal medyada dolaşan bu tür söylentileri şöyle açıklayarak, henüz hiçbir Sırp askerinin Kosova’ya idari hattı geçmediğini söyledi. “dezenformasyon” Priştine adına.

Yerel Sırp sakinler, idari hat boyunca üç kontrol noktasında barikatlar kurdular ve burada Kurti’ye yanıt veren polis, Sırp plakalı veya belgeli tüm araçları durdurmak için görevlendirildi. Siviller arasında silah sesleri ve yaralanmalar olduğu doğrulanmayan raporlar vardı.

Kosova, Yugoslavya’ya karşı 78 günlük bir hava savaşının ardından 1999’da NATO tarafından işgal edildi. Priştine’deki etnik Arnavut hükümeti 2008 yılında ABD’nin desteğiyle bağımsızlığını ilan etmesine karşın Sırbistan, Rusya, Çin veya BM tarafından tanınmadı.