HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Hak grupları: Mısır, COP27'den önce sivil alan açmalı

Sudan, Çad’ı sınır ötesi saldırıyla suçladı, 18 kişinin öldüğünü söyledi

Yorum

KAHİRE – Sudan, komşu Çad’ı bu hafta başlarında üst düzey bir komutanın Sudan’ın batı Darfur bölgesinde en az 18 göçebeyi öldürdüğünü söylediği bir sınır ötesi saldırıyla suçladı.

Sudan’ın egemen egemen konseyine göre, silahlı Çad saldırganları geçen Perşembe günü Batı Darfur eyaletine geçti ve sınır kasabaları Beir Saliba ve Ardeiba yakınlarındaki açık alanda kalan bir grup göçebeye saldırdı.

Konsey Cuma günü yaptığı açıklamada, öldürülenlerin dışında, saldırıda çok sayıda göçebenin de yaralandığını ve hayvanlarının yağmalanarak Çad’a götürüldüğünü söyledi.

Çad’dan suçlamalar hakkında hemen bir yorum yapılmadı.

Sudanlı bir yayın olan Darfur 24 News, Cuma günü bölgede Çad ve Sudan güçleri arasında küçük bir çatışma olduğunu ve üç Sudanlı askerin yaralandığını bildirdi.

Egemenlik konseyinin başkan yardımcısı olan kıdemli Sudanlı General Muhammed Hamdan Dagalo, saldırıdan önce Çad’ın cumhurbaşkanı vekili ve ülkenin iktidardaki geçici askeri konseyi başkanı Mahamat Idriss Deby ile Perşembe günü önceden planlanmış bir toplantı için Çad’a gitmişti.

Daha sonra, son aylarda sorunlu bölgeyi sarsan aşiret gerilimlerini ve şiddeti etkisiz hale getirmek için haftalardır ikamet ettiği Darfur’a döndü.

Dagalo, Cuma günü katledilen göçebelerin cenazelerine katıldı ve Batı Darfur’daki kabile liderlerini ve sakinlerini kısıtlamaya çağırdı. Cumartesi günü, Sudan-Çad ortak komitesiyle bir araya geldi ve daha fazla tırmanmayı önlemek için yerel yetkililer ve aşiret liderleriyle görüşmelerde bulundu.

Sudan, Çad’ı saldırganları bulmaya ve yağmalanan hayvanları geri vermeye çağırdı.