HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Tahıllı üç gemi daha Ukrayna limanlarından ayrılıyor

Tahıllı üç gemi daha Ukrayna limanlarından ayrılıyor

İSTANBUL — Türkiye savunma bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, tahıl taşıyan üç geminin daha Ukrayna limanlarından ayrıldığını ve teftiş için Türkiye’ye doğru yola çıktığını söyledi.

Üç gemiye toplam 58.000 ton mısır yükleniyor.

Gemilerin ayrılması, savaşın başlamasından bu yana ilk tahıl gemisinin bu hafta başında Ukrayna’dan ayrılmasından sonra geldi. Savaş zamanı anlaşmasıyla Karadeniz’i geçti ve Çarşamba günü İstanbul’da denetimden geçti ve ardından Lübnan’a yöneldi.

Ukrayna, dünyanın başlıca ekmek sepetlerinden biri ve kapana kısılmış tahıl stokları, gıda fiyatlarındaki keskin artışı ve küresel bir açlık krizi korkularını artırıyor.

Cuma günü Ukrayna’dan yola çıkan gemiler, işgalin başladığı Şubat ayının sonundan bu yana tahıl yüklü ve oradaki limanlarda mahsur kalan bir düzineden fazla dökme yük gemisi ve kargo gemisinden oluşuyor.

On binlerce ton tahıl bu son sevkiyatlarla yola çıkarken, Ukrayna’nın ülkenin silolarında ve limanlarında sıkışıp kaldığını ve sırayla sevk edilmesi gerektiğini söylediği 20 milyon ton tahılın hala küçük bir kısmı. yeni hasat için yer açmak için.