HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Hak grupları: Mısır, COP27'den önce sivil alan açmalı

Taliban: Afganistan’da bombalı saldırıda 2 sivil öldü

Yorum

İSLAMABAD – Bir Taliban yetkilisi, Cuma günü Afgan başkentinin Şii azınlık mahallesindeki bir cami yakınında bir arabaya gizlenmiş bombanın patladığını ve iki sivilin öldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını söyledi.

Kabil polis şefinin Taliban tarafından atanan sözcüsü Khalid Zadran’a göre, saldırı Kabil’in batısındaki Sar-e Karez bölgesinde gerçekleşti. Daha fazla rapor geldikten sonra zayiat sayılarının artabileceğine dair korkular vardı.

Hemen bir sorumluluk iddiasında bulunulmadı, ancak suçun geçmişte Afganistan’ın azınlık Şiilerini büyük çaplı saldırılarda hedef alan İslam Devleti grubuna ait olması muhtemel.

IŞİD’in Horasan Eyaletindeki İslam Devleti olarak bilinen bölgesel kolu, Taliban’ın geçen Ağustos ayında iktidarı ele geçirmesinden bu yana ülke genelinde camilere ve azınlıklara yönelik saldırıları artırdı. 2014 yılından beri Afganistan’da faaliyet göstermektedir.

IŞİD, ülkenin Taliban yöneticilerinin karşı karşıya olduğu en büyük güvenlik sorunu olarak görülüyor. Afganistan’ı ele geçirmelerinin ardından, Taliban ülkenin doğusundaki IŞİD karargahına karşı kapsamlı bir baskı başlattı.

Çarşamba günü, Taliban ve IŞİD arasındaki silahlı çatışmada silahlı kişiler, ikisi Taliban savaşçısı olmak üzere beş kişiyi öldürdü. İnsanlar, Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin’in 7. yüzyıldaki ölümünü anan Aşure için hazırlanmakla meşgulken, Karti Sakhi mahallesindeki Sakhi türbesi yakınında çatışmalar patlak verdi.