Türkiye, Rusya ile ilişkilerde ‘yeni sayfa’ açmak istiyor – RT World News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin’le yaptığı görüşmeyi tüm dünyanın izlediğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmek üzere Karadeniz’in tatil beldesi Soçi’ye vardığında verimli görüşmelerin sonuçlanmasını beklediğini söyledi.

“Müzakerelerimizin iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağına inanıyorum” Erdoğan dedi.

“Enerji işbirliğinden bahsediyorum, [Ukrainian] Karadeniz üzerinden hububat, turizm ve bölgesel meseleler” ekledi.

Suriye’deki durumun da gündemin ana başlıkları arasında yer alması kararlaştırıldı. “Bölgede terörle mücadele bizim için önemli” dedi türk cumhurbaşkanı.

Putin ile tartışacağı konular birinci derecede önemli ve bu nedenle “Bugün tüm dünya Soçi’deki görüşmeleri takip ediyor” Erdoğan ısrar etti.

Rusya cumhurbaşkanı, Türk mevkidaşına, Ukrayna’nın Karadeniz limanları üzerinden tahıl sevkiyatının yeniden başlamasını kolaylaştıran Ankara ve BM aracılık anlaşmasında oynadığı rol için teşekkür etti.


Temmuz ayı sonlarında İstanbul’da imzalanan anlaşma kapsamında BM, Moskova’ya yönelik uluslararası yaptırımların yarattığı Rus tahıl, gıda ve gübre ihracatının önündeki engellerin kaldırılması için de çalışma sözü verdi.

“Bu teslimatlar çoktan başladı” Putin, anlaşmanın sona erdiğini de sözlerine ekledi. “çok önemli” nüfuslarını beslemek için yabancı tahıla güvenen gelişmekte olan ülkeler için.

Rus lider, Erdoğan ile görüşmesi sırasında Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin bir mutabakat anlaşması imzalamayı da beklediğini söyledi.

Türkiye, NATO üyesi olmasına rağmen, Moskova’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasının ardından Rusya ile işbirliğini sürdürdü. Ankara, Rusya’nın güç kullanımını kınadı, ancak Moskova’ya yönelik uluslararası yaptırımlara katılmayı reddetti.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: