Twitter saldırıya uğradığını itiraf etti – RT World News

Bir sistem hatasının, bir bilgisayar korsanının 5 milyondan fazla kullanıcının kişisel verilerini çalmasına izin verdiği bildirildi

Cuma günü Twitter bilgili “Kötü bir aktörün” hesap sahiplerinin kişisel verilerini almasına ve satmasına izin veren bir güvenlik açığının kullanıcıları. Teknoloji devi, güvenliği ihlal edilen hesapların sayısını vermedi, ancak medya raporları 5 milyondan fazla kullanıcının etkilenmiş olabileceğini belirtiyor.

Bir şirket açıklaması, Haziran 2021 kod güncellemesinden kaynaklanan sistem güvenlik açığının, bir e-posta adresi veya telefon numarası girmeyi ve herhangi birinin belirli bir hesaba bağlı olup olmadığını öğrenmeyi mümkün kıldığını söyledi.

Twitter, hatayı 2022’nin başlarında düzeltti. Ancak Temmuz ayında şirket, bunu öneren bir basın raporu gördü. “Birisi potansiyel olarak bundan yararlanmıştı ve derledikleri bilgileri satmayı teklif ediyordu.”

“Satılık mevcut verilerin bir örneğini inceledikten sonra, sorun çözülmeden önce kötü bir aktörün sorundan yararlandığını doğruladık.” Twitter’ı açıkladı.

Şirket, olaydan etkilenen hesapların sahipleriyle iletişime geçme sözü verdi.talihsiz” olay. Ancak Twitter, potansiyel olarak güvenliği ihlal edilmiş her hesabı doğrulamanın imkansız olduğunu kabul etti. Şirket olduğunu vurguladı “Özellikle, devlet veya diğer aktörler tarafından hedef alınabilecek, takma adlı hesapları olan kişilere dikkat edin.”


Parolalar açığa çıkmamasına ve kullanıcıların bu sorunu çözmek için herhangi bir şey yapmasına gerek olmamasına rağmen, Twitter hesapları korumak için bir dizi öneride bulundu. Takma adlara sahip hesap sahipleri, herkesin bildiği telefon numaralarını veya e-posta adreslerini eklememeleri konusunda uyarılırken, tüm kullanıcılara kişisel verilerini korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeleri tavsiye ediliyor.

Temmuz ayı sonlarında, RestorePrivacy web sitesi, ‘şeytan’ kullanıcı adı altında faaliyet gösteren bir bilgisayar korsanının, iyi bilinen bir bilgisayar korsanlığı forumunda 5,4 milyon Twitter Kullanıcısının kişisel bilgilerini içeren bir veri tabanını satışa çıkardığını açıkladı.Ünlüler, Şirketler, rastgeleler, OG’ler vb.

RestorePrivacy tarafından ulaşıldığında, bu bilgisayar korsanı, veri tabanı için en az 30.000 dolar istediğini ortaya çıkardı, bunun altını çizerek, “Twitter’ın beceriksizliği” Hatadan nasıl yararlandığının tam mekanizmasının, Twitter’ı güvenlik açığı konusunda ilk uyaran ‘zhirinovskiy’ kullanıcısı tarafından HackerOne web sitesinin Ocak raporunda açıklandığını söyledi.

Twitter, ‘zhirinovskiy’e teşekkür etti.Twitter’ın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak” ve soruşturması için ona 5.040 dolar ödül verdi.

Olay, Twitter kullanıcılarının kişisel verilerinin ele geçirildiği ilk olay değil.

Temmuz 2020’de FBI, hackerlardan etkilenen Elon Musk, Bill Gates, Barack Obama ve Kim Kardashian’ın hesapları da dahil olmak üzere “çok görünür” hesaplar bırakan bir Bitcoin dolandırıcılığı saldırısına ilişkin bir soruşturma başlattı. Şirket, aldığı sırada “önemli adımlar” kötü niyetli aktörlerin kendi iç sistemlerine erişimini sınırlamak.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: