HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Hak grupları: Mısır, COP27'den önce sivil alan açmalı

Ukrayna gemisi çalıntı tahıl taşıdığını söylüyor Lübnan’dan yapraklar

Yorum

Lübnan ulaştırma bakanı Perşembe günü tweet attı, Ukrayna’nın çalıntı Ukrayna tahılı taşıdığını söylediği bir Suriye gemisi, Lübnan’daki yetkililerin bir soruşturmanın ardından yelken açmasına izin verdikten sonra bir Lübnan limanından ayrıldı.

Suriye bandıralı Laodikeia, geçtiğimiz Perşembe geldiğinden bu yana 10 bin ton buğday unu ve arpa taşıyarak Trablus limanına demirlemişti. Ukrayna, tahılın Rusya tarafından çalındığını söylerken, Moskova iddiayı reddediyor.

Çarşamba günü, Ukrayna’nın Lübnan Büyükelçisi Ihor Ostash Lübnan’ı geminin limandan ayrılmasına izin vermemeye çağırdı.

Çarşamba günü bir yargıç, Lübnan başsavcılığının bir soruşturmanın geminin çalıntı Ukrayna tahılı taşımadığını göstermesinin ardından geminin ayrılabileceğine karar vermesinden bir gün sonra, Laodikya’nın denize açılabileceğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Ali Hamie, “Suriye bayraklı Laodikya artık Lübnan karasularının dışında” diye tweet attı.

Suriye ulaştırma bakanlığı Perşembe günü daha sonra yaptığı açıklamada, geminin Tartus limanına vardığını ve malzemenin boşaltıldığını da sözlerine ekledi. Geminin daha önce Lübnanlı bir şirkete bir miktar un vermek için kısa bir mola vermek için Trablus’a gittiği ve ardından Tartus’a yelken açtığı belirtildi.

Bakanlık, Ukrayna’nın Beyrut’taki büyükelçiliğinin geminin çalıntı tahıl taşıdığı yönündeki açıklamalarını, ülkenin 11 yıllık ihtilafı nedeniyle Suriye hükümetine yaptırım uygulayan Amerikan yönetimini ve müttefiklerini desteklemeyi amaçlayan “iddialar” olarak nitelendirdi.

Ulaştırma Bakanlığı, “Gemimiz ve tüm gemilerimiz halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek” dedi.

Laodikya’nın Trablus’tan ayrılması Ukrayna’yı kızdıracak gibi görünüyor. Rusya’nın Lübnan’daki diplomatik misyonu, Ukrayna’yı kargo hakkında yalan söylemek ve Moskova ile Beyrut arasındaki ilişkilere zarar vermeye çalışmakla suçlayarak hareketi övdü.

ABD Hazine Bakanlığı, 2015 yılında Suriye gemisine, Moskova’nın yakın bir siyasi ve askeri müttefiki olan Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suriye hükümetiyle ilişkisi nedeniyle yaptırım uygulamıştı.

Laodikeia üzerindeki tükürük, Rusya’nın Şubat sonundaki işgalinden bu yana Ukrayna’dan ayrılan ilk tahıl gemisi olarak geldi. 26 bin ton Ukrayna mısırı taşıyan Sierra Leone bandıralı Razoni, Lübnan yolunda Türkiye üzerinden geçiyordu.

Lübnanlı bir yetkili Çarşamba günü Associated Press’e yaptığı açıklamada, geminin arandıktan sonra İstanbul’dan Lübnan’a ulaşmasının yaklaşık dört gün süreceğini söyledi.

Lübnan, Rusya’nın Şubat ayında Moskova’yı ve Beyrut’taki müttefiklerini kızdıran Ukrayna’yı işgalini kınadı.

Sevkiyatlar, Lübnan’ın yükselen gıda enflasyonu, buğday kıtlığı ve ekmek kuyruğu ile bir gıda güvenliği krizinden muzdarip olduğu bir zamanda geliyor. Nüfusunun dörtte üçü yoksulluk içinde yaşıyor.