HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Ukrayna işgaline rağmen, Hindistan'ın Rus gübre ithalatı keskin bir şekilde arttı

Ukrayna işgaline rağmen, Hindistan’ın Rus gübre ithalatı keskin bir şekilde arttı

Yorum

YENİ DELHI — Hindistan, son aylarda Rusya’dan gübre ithalatını çarpıcı biçimde artırarak, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’nın işgali nedeniyle Moskova’yı izole etmede karşılaştıkları zorlukları gözler önüne serdi.

Nisan-Haziran ayları arasında Hindistan, geçen yıl Rusya’dan yaptığı tüm gübre ithalatının yaklaşık üçte ikisini temsil eden bir rakam olan 7.74 milyon ton Rus gübresi ithal etti ve bu rakam ülkeyi Hindistan’ın en büyük tedarikçisi haline getirdi. gübreler, Mansukh Mandaviya.

Üre ve azot bazlı gübreler de dahil olmak üzere bu sevkiyatlar, indirimli Rus petrolünün rekor ithalatının üzerine çıkıyor. Basra Körfezi ülkeleri Hindistan’ın en büyük ham petrol tedarikçileri olmaya devam etse de, Bloomberg News’e göre Hindistan Temmuz ayında Rusya’dan günde yaklaşık 1 milyon varil alarak yılın başından bu yana keskin bir artış kaydetti. Hükümet verileri, Hindistan’ın Ocak ve Mayıs ayları arasında Rus petrolüne geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 350’den fazla artışla 3,7 milyar dolar harcadığını gösteriyor.

Ukrayna savaşı üzerindeki yaptırımlar arttıkça, Rusya petrol ve silah satın almak için Hindistan’a döndü

Ukrayna’daki savaş devam ederken, Batılı ülkelerin dünyanın en yoksullarına zarar vermeden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askeri harekatını durdurmaya çalışırken karşılaştıkları zorluk da artıyor. BM Genel Sekreteri António Guterres geçtiğimiz günlerde, savunmasız ülkelerin Rus gıda ve gübreleri olmadan kıtlığın eşiğinde olacağı konusunda uyardı.

Tarım uzmanı Devinder Sharma, Hindistan’ın Rusya’dan artan gübre ithalatını “Başka seçenek yok” dedi. “Yeterli gübre arzı olmadan tarımsal üretim stres altına girecek.”

Petrolün aksine, işgal nedeniyle Rusya’ya uygulanan ABD yaptırımlarında gübre yer almıyor.

Hindistan için bu yılki muson mevsimi pirinç mahsulü, Mart ayında kavurucu bir sıcak dalgasının ülkenin temel buğday mahsulüne zarar vermesi ve verimi düşürmesinden sonra çok önemli. Gıda stoklarının tükendiği ve iklim belirsizliği nedeniyle Hindistan, gıda güvenliğinin “risk altında” olduğunu söyleyerek bu yıl buğday ihracatını yasakladı.

Ülke, başlangıçta silah için Moskova’ya bağımlılığı ve şimdi de enerji ve gıda güvenliği konusundaki endişeleri nedeniyle Rusya’ya karşı kurulan Batı koalisyonuna katılmaktan kaçındı.

Hindistan’ın Rus kömürü ve ayçiçek yağı ithalatı da arttı. Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın verilerine göre, Rusya genel olarak Hindistan’ın en büyük 10. ithalat kaynağı haline geldi ve önceki yıllara göre çok daha yüksek bir sıralamaya sahip oldu. Hindistan, Mayıs ayı boyunca Rusya’dan 8,3 milyar dolar değerinde mal ithal etti ve bu, geçen yılın aynı dönemine göre değeri neredeyse üç katına çıkardı.

Hintli yetkililer, Avrupa’nın Moskova’dan ham petrol ve doğal gaz satın almaya devam ettiğini belirterek, Batı’nın Rusya ile iş yapma konusundaki ikiyüzlülüğü olarak nitelendirdikleri şeyi sert bir şekilde eleştirdiler. “Yeni paket [European] Hindistan Dışişleri Bakanı S. Jaishankar Haziran ayında yaptığı açıklamada, yaptırımların, nüfusun refahına önem verildiği şekilde tasarlandığını söyledi. “İnsanlar şunu anlamalı ki, kendinize karşı düşünceli olabiliyorsanız, kesinlikle başkalarına da düşünceli olabilirsiniz.”

Hindistan’ın en yaygın kullanılan gübresi olan ürenin yerel üretimi Hindistan’ın ihtiyacının çoğunu karşılayabilse de, ülke potasyum, nitrojen ve fosfat bazlı gübreler için hammadde ithalatına bağımlıdır. Hindistan, en büyük gübre tedarikçisi Çin’in, artan yerel fiyatlar karşısında kendi çiftçilerini korumak için geçen yıl gübre ihracatına kısıtlama getirmesinin ardından Rus sevkiyatlarına döndü.

Rusya da geçen yıldan bu yana toplam gübre ihracatını sınırladı, ancak Hindistan’a tedarik etmeye devam etti. Indian Express gazetesinde yer alan bir haberde, Rus gübresinin piyasa fiyatlarından daha ucuza bulunabileceği öne sürüldü. Kimyasallar ve Gübre Bakanlığı yetkilileri, yorum talebine yanıt vermedi.

Hindistan’daki yetkililerin karşılaştığı zorluk iki yönlüdür: çiftçiler için yeterli tedarik sağlamak ve gübreyi uygun fiyatlı tutmak. Bir endüstri uzmanı Konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmaması şartıyla konuşanlar, şunları kaydetti: açık piyasada gübre, geçen yıl fiyatının üç katı fiyattan işlem görüyordu.

Gübre krizi, Ukrayna serpinti genişledikçe kar ve acı getiriyor

Dış İlişkiler Konseyi’nin Güney Asya kıdemli üyesi Manjari Chatterjee Miller, Hindistan’ın küresel fiyatların yüksek olduğu bir zamanda gübre ithalatına bağlı olduğu için zor durumda olduğunu söyledi.

Biden yönetiminin şimdiye kadar Hindistan’ın Rusya’dan petrol ve diğer ithalatlar konusundaki tutumunu “dikkat çekici bir şekilde anladığını” ve konunun ülkeler arasındaki ilişkilere zarar vermesinin muhtemel olmadığını söyledi. “Uzun vadede, Ukrayna krizinin nasıl sonuçlanacağına ve Hindistan ile ABD’nin ortaklıklarını derinleştirmenin maliyetlerinin çok yüksek olduğuna karar verip vermediklerine bağlı olacak. Ama bu pek olası görünmüyor” dedi.

Hindistan, bu tür zor seçimlerle karşı karşıya kalan tek gelişmekte olan ülke değil. Quartz yayınına göre Brezilya, değerli soya mahsulü için gübre ithalatına güveniyor ve arzının beşte biri Rusya’dan geliyor.

Brezilya’nın Rusya büyükelçisi, Rus haber ajansı Tass tarafından Haziran ayında yayınlanan bir rapora göre, iki ülkenin yaptırımların getirdiği lojistik ve ödeme zorluklarını aşmayı başardığını ve Brezilya’nın Rus gübrelerinin teslimatını aldığını söyledi.

“Ticaret alanında ve tedarikte Rusya ile mükemmel ilişkilerimiz olduğu için [of fertilizers] devam, onları farklı bir yerde aramak için neden göremiyorum. Tass raporuna göre büyükelçi Rodrigo de Lima Baena Soares, Rusya’dan gübre almaya devam ediyoruz” dedi.

Rusya, küresel yaptırımlar mücadelesinde 400 yolcu jetini rehin aldı

Yaptırım araştırmacısı Edoardo Saravalle, daha önce Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi’nden, Hindistan dahil ülkelerin Rusya’ya yönelmemesi halinde alternatif ithalat kaynakları sağlamanın gerekli olacağını söyledi.

Bazı ülkeler Rusya ile ticaret yapmaya devam etse de, ekonomik izolasyon Rusya’yı olumsuz etkiledi. Yale Üniversitesi araştırmacıları tarafından ticaret ve nakliye verilerini kullanan yakın tarihli bir araştırma, uluslararası yaptırımların ve işletmelerin Rusya’dan çekilmesinin ülke ekonomisine ciddi şekilde zarar verdiğini gösteriyor.

Çalışma, Rusya’nın bir emtia ihracatçısı olarak konumu “geri dönülemez şekilde bozuldu”, “tereddütlü ticaret ortaklarından” parça ve teknoloji ithal etmek için mücadele ediyor ve yerli üretim “tamamen durma noktasına” geldi.

Saravalle, yaptırımların Ukrayna’daki savaşı durdurmasalar bile Rusya’ya acı vermede etkili olduğunu söyledi.

Saravalle, “Asla tam bir ablukaya ulaşamayacaksınız,” dedi. “Hâlâ bu çatışmanın ilk aşamalarındayız. İran yaptırımları, yılların birikiminin ürünüydü.”