Ukrayna’nın ‘Uluslararası Lejyonu’ eleman sıkıntısı çekiyor – RT World News

Kiev, gelenlerin kademeli olarak düşmesini medyanın ilgisinin azalmasına ve Rus “dezenformasyonuna” bağlıyor.

Ukrayna’nın “Uluslararası Lejyon” NBC News’e Kiev ve Moskova arasındaki çatışmanın ön saflarında yabancı savaşçıların karşılaştığı zorluklar hakkında konuşan birimin sözcüsü Damien Magrou’ya göre, asker sıkıntısı çekiyor.

Perşembe günü yayınlanan bir makalede, şu anda lejyonda onbaşı olarak görev yapan Hollandalı avukat şunları söyledi: “Son birkaç ay içinde gelenlerin sayısında kademeli bir düşüş oldu, Batı medyasının dikkatinin başka yerlere kaydığı ve daha motive savaşçıların başlangıçta kararlarını verdiği düşünülürse bu çok şaşırtıcı değil.”

Magrou, işe alım, itibar ve bağış toplamanın olumsuz etkilendiğini de sözlerine ekledi. “Rus dezenformasyonu” ve lejyon olduğunu “genişletmek için yollar keşfetmek” işe alma çabaları.

Haber kaynağı, şu anda lejyonda görev yapan ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin yanında savaşan deneyimlerini paylaşan birkaç paralı askerle görüştü. Yabancı savaşçıların çoğu, tedarik sıkıntısının, Batı’dan silah almadaki gecikmelerin ve iletişim konusundaki hayal kırıklıklarının “ruhlarına meydan okudu” aylarca süren savaştan sonra. Diğerleri, karşı-saldırı stratejilerinin, modası geçmiş taktiklere bağlı kalmakta ısrar eden eski Ukraynalı komutanlar tarafından sıklıkla baltalandığından şikayet etti.

Paralı askerler, sürekli Rus bombardımanlarının da moral bozucu olduğunu söylüyorlar. Ortadoğu’da muharebe tecrübesi olan Ukrayna için savaşan bir Amerikalı, Rus bombardımanını şöyle tanımladı: “Cehenneme şimdiye kadar gördüğüm en yakın şey.”

“Grevlerin görünüşte rastgele olması, bazıları arasında hayatta kalmanın tamamen şansa bağlı olabileceği hissini yoğunlaştırıyor.” çıkış dedi.

Kiev güçlerinin yanında savaşan bir başka Ukraynalı olmayan asker grubu NBC’ye şunları söyledi: “Üzgün ​​ve morali düşük insanların sayısı arttı ve bu kısmen Rusların savaşmayı seçmesinden kaynaklanıyor.” Kiev tarafından, Ukrayna tarafının savaşın en kötü noktalarında günde 100 ila 200 kayıp verdiği tahmin ediliyor. Ağır kayıpların ordu saflarında morali bozduğu bildirildi. “Uluslararası Lejyon” Ukrayna ordusunun diğer birimlerinde olduğu gibi.

NBC’ye göre, yabancı savaşçılar için bir başka caydırıcı unsur, Rusya’nın, yakalanan Ukraynalı olmayan savaşçılara, Cenevre Sözleşmesi’nde tanımlandığı gibi düşman savaşçılar olarak değil, paralı askerler olarak muamele edileceği şeklindeki tutumudur. Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Donbass savaş meydanlarında yakaladığı üç yabancı uyrukluya ölüm cezası vermesinin ardından, Ukrayna’daki bazı yabancı savaşçılar şimdi yakalanmaktansa ölümü tercih edeceklerini söylüyor. Ancak sanıkların temyiz başvuruları derdest olduğu için idam cezalarının hiçbiri henüz infaz edilmedi.

Bir ABD Ordusu gazisi olan bir asker NBC’ye, üzerinde her zaman küçük bir el bombası sakladığını ve yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsa patlatmayı planladığını söyledi.

Rusya, Kiev’in Donetsk ve Lugansk bölgelerine Ukrayna devleti içinde özel statü vermek için tasarlanan Minsk anlaşmalarını uygulamadaki başarısızlığını gerekçe göstererek 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker gönderdi. Almanya ve Fransa’nın aracılık ettiği protokoller ilk olarak 2014’te imzalandı. Eski Ukrayna cumhurbaşkanı Pyotr Poroshenko o zamandan beri Kiev’in asıl amacının ateşkesi kullanmak ve zaman kazanmak olduğunu kabul etti. “Güçlü silahlı kuvvetler yaratın.”

Şubat 2022’de Kremlin, Donbass cumhuriyetlerini bağımsız devletler olarak tanıdı ve Ukrayna’nın kendisini resmi olarak hiçbir Batı askeri bloğuna katılmayacak tarafsız bir ülke olarak ilan etmesini talep etti. Kiev, Rus taarruzunun tamamen provoke edilmediğinde ısrar ediyor.

Bu hikayeyi sosyal medyada paylaşabilirsiniz: