Üst düzey ABD generali daha ‘agresif’ Çin konusunda uyardı – RT World News

Genelkurmay Başkanı, Çin ordusunun Amerika ve müttefikleri için daha büyük bir tehlike haline geldiğini iddia etti.

Amerika’nın üst düzey generali, Asya-Pasifik bölgesinde faaliyet gösteren diğer askeri güçlerle karşılaştığında giderek daha agresif hale geldiğini ve kendisini ABD ve müttefikleri için daha büyük bir tehdit haline getirdiğini söyleyerek Çin ordusu hakkında alarm veriyor.

“Mesaj şu ki, Çin ordusu havada ve denizde, bu bölgede önemli ölçüde daha fazla ve gözle görülür şekilde daha agresif hale geldi.” ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley Pazar günü Endonezya ziyareti sırasında söyledi.

Milley, ABD ve müttefik uçak ve gemilerin Çin kuvvetleri tarafından ele geçirilmesinin son beş yılda önemli ölçüde arttığını söyledi. Bu tür etkileşimlerin sayısı “güvensiz” Pentagon tarafından benzer şekilde tırmandı. General kısa süre önce personeline Çin kuvvetleri ile ABD ve bölgedeki müttefikleri arasındaki etkileşimleri detaylandıran bir rapor hazırlamasını emretti.


Çin, Kanada'yı 'riskli provokasyonlara' karşı uyardı

Geçen ay böyle bir olayda, Çinli bir J-16 jet pilotunun Güney Çin Denizi üzerindeki uluslararası hava sahasında bir Avustralya gözetleme uçağının mürettebatını tehlikeye attığı iddia edildi. Pilotun uçağın önünü kestiği ve bir kısmı Avustralya uçağının motoruna emilen küçük alüminyum parçaları içeren bir saman demeti saldığı iddia edildi.

ABD’li yetkililer, Çin’in Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulanmasına katılmayı reddetmesi de dahil olmak üzere, Çin’in askeri ve dış politikasıyla ilgili endişelerini giderek daha fazla dile getirdiler. Daha geçen ay, ABD Hava Kuvvetleri Tümgenerali, Pekin’in silah cephaneliğini Washington’dan beş ila altı kat daha hızlı inşa ettiğinden ve bunu çok daha düşük bir maliyetle yaptığından yakındı. Çin’in jeopolitik emellerinin “yaşam tarzımıza, çocuklarımızın zevk alabilecekleri veya hoşlanmayabilecekleri özgürlüklere yönelik varoluşsal bir tehdit.”

Pekin geri adım attı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin Rusya-Ukrayna ihtilafını kışkırttığını söyledi. Çinli yetkililer ayrıca Washington’u, Pekin’in ayrılıkçı bir eyalet olarak gördüğü Tayvan’a karışmak da dahil olmak üzere Asya-Pasifik’teki gerilimi yükseltmekle suçladılar.Çin, Ukrayna krizinden ABD'yi sorumlu tuttu

Çin, Ukrayna krizinden ABD'yi sorumlu tuttu

Çinli yetkililerin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin (D-California) gelecek ay Tayvan’a planlı bir ziyaret gerçekleştirmesi halinde Başkan Joe Biden yönetimini olası bir askeri müdahale konusunda uyardığı bildiriliyor.

Milley, Asya-Pasifik bölgesi gezisinin bir parçası olarak Endonezya’da mola verdi ve bu hafta sonunda Sidney’de bir savunma şefleri toplantısı ile sonuçlandı. Tartışılacak endişeler arasında Çin’in Solomon Adaları ile Nisan ayında imzaladığı yeni güvenlik anlaşması da yer alıyor. ABD ve Avustralya, Çin’in Solomon Adaları’nda askeri üs kurmaya çalışabileceğinden endişe ediyor.

“Bu, Çin’in kendi amaçları için ulaşmaya çalıştığı bir alandır. Ve yine, bu endişe verici çünkü Çin bunu sadece iyi niyetli nedenlerle yapmıyor” dedi. Associated Press, Milley’nin Asya gezisinde onunla seyahat eden gazetecilere söylediğini aktardı. “Etkilerini bölge genelinde genişletmeye çalışıyorlar. Ve bunun bölgedeki müttefiklerimiz ve ortaklarımız için mutlaka olumlu olmayan potansiyel sonuçları var.”