Yemen krizi, Biden’ın Suudi ziyaretine gölge düşürüyor – RT World News

Hükümet raporu, Washington’un ABD silahlarının yol açtığı acılara göz yumduğunu söylüyor

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan’a yapacağı ziyareti savunan bir haftasonunda Yemen’deki ateşkesin sorumluluğunu üstlendi. Tanınmış bir eleştirmen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümet gözlemcisi GAO’nun Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un ABD tarafından sağlanan silahları sivillere karşı nasıl kullandığından Riyad’ı sorumlu tutmayı bıraktığını söyleyen son raporu hakkında yorum yapmadı.

Biden söz vermişti “tamamen ayrıl” Michigan Üniversitesi’nde Ortadoğu ve Güney Asya tarihi profesörü Juan Cole, ABD’nin Yemen’e karşı Suudi liderliğindeki savaştan çekildiğini, ancak bunu başaramadığını savundu.

Cole, ABD’nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) Mart 2015’te Yemen’i bombalamaya başladıklarından bu yana 54,6 milyar dolarlık askeri yardım sağladığını belirtti. ABD yasaları, Amerikan askeri yardımı alan kişilerin savaşmayan sivillere zarar vermekten kaçınmasını şart koşuyor, ancak Cole, Suudi liderliğindeki koalisyonun bu şartı çiğnediğini söyledi ve Hükümet Hesap Verebilirlik Ofisi’nin (GAO) geçen ayki ABD hükümetinin bunu yapmadığını gösteren raporuna işaret etti. sen de zorlama.

Dışişleri Bakanlığı, 2018 yılında Suudi ve Birleşik Arap Emirlikleri hükümetlerinin “Yemen’deki sivillere verilen zararı azaltmak için çaba sarf etti, ancak müteakip iki gerekli sertifikayı sunmadı” dedi GAO. Sisli Alt da “sağlayamadı” araştırdıklarına dair kanıtlar “Ekipmanın potansiyel yetkisiz kullanım olayları” Pentagon ise Suudi Arabistan veya BAE’ye transfer edildi. “haber vermedi” Herhangi bir soruşturma, diye ekledi bekçi.


Biden bu hafta Suudi Arabistan ve İsrail’e gidiyor. Cumartesi günü bir Washington Post köşe yazısında, eleştirmenleri engellemek istediğini söyleyerek engellemeye çalıştı. “ilişkileri yeniden yönlendirin – ama kopmayın – ilişkileri” Krallık ile. Diğer şeylerin yanı sıra, Biden kredi verdi “Sürekli diplomasimiz” Suudilerin tam olarak desteklediğini söylediği Yemen’deki mevcut ateşkes önde gidiyor.

Ne Suudi Arabistan ne de Yemen’deki Husi isyancılar, Mart ayının sonunda ilk kez yürürlüğe giren ateşkesi Washington’a inandırdı. O zamandan beri, her iki taraf da diğerini şartlarına tam olarak uymamakla suçlasa da, en azından Ağustos başına kadar uzatıldı.

Nisan ayında Wall Street Journal, Biden yönetiminin Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ı 2018’de muhalif Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili kişisel eleştirisine atıfta bulunarak, ABD-Suudi ilişkilerinin 1945’ten bu yana en kötü durumda olduğunu bildirdi.

Geçen hafta Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), yazarı Basheer Omar’ın “hayal edilemez bir korku” olarak nitelendirdiği Yemen’deki insani durum hakkında bir rapor yayınladı. Raporda, Yemen’deki tahmini 30.5 milyon insanın üçte ikisinin temel sağlık hizmetlerine erişiminin olmadığı ve dört milyondan fazlasının çatışmalar nedeniyle yerinden edildiği belirtildi.


Kızıl Haç, RT'ye verdiği demeçte, Yemenli anneler ve bebekler 'hayal edilemez bir korku' ile karşı karşıya

BM’ye göre Yemen, “dünyanın en kötü insani krizi” bu da 2021’in sonunda 377.000’den fazla ölümle sonuçlandı. Yaralıların üçte ikisinden fazlası beş yaşın altındaydı.

Biden’ın kendisi BM ifadesini kullanmış olsa da, Kongre’de ABD’nin Riyad’a – sadece silahlar açısından değil, aynı zamanda istihbarat ve bakım desteği açısından – daha fazla desteğini durdurmak için iki taraflı bir girişimi desteklemek için konuşmadı. savaş.