HD Film Keyfi

Hızlı Film İzle

Zelensky, Ukrayna'da eşcinsel evlilik baskısının ortasında sivil sendikaları yüzüyor

Zelensky, Ukrayna’da eşcinsel evlilik baskısının ortasında sivil sendikaları yüzüyor

Yorum

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, eşcinsel evliliğin yasallaştırılması çağrılarına potansiyel bir cevap olarak “sivil birliktelikleri” ortaya koydu, savaş sırasında mümkün olmayacağını söylediği bir adım – Rusya’nın işgali evlilik eşitliği için baskıyı yeniden canlandırmasına rağmen.

28.000’den fazla kişi, eşcinsel çiftlerin heteroseksüel çiftlerle aynı haklara sahip olması gerektiğini savunarak, Zelensky’yi eşcinsel evliliği yasallaştırmaya çağıran bir dilekçeyi imzaladı. Savaş, bazı eşcinsel çiftlerin, ölen bir askerin partnerinin, heteroseksüel bir ilişki içinde olsaydı sahip oldukları ziyaret haklarına veya faydalarına sahip olmayacağından endişe duymasıyla, bu çabaya ek bir aciliyet kazandırdı.

Dilekçede, “Şu anda her gün son olabilir” denildi. “Aynı cinsiyetten insanlara bir aile kurma fırsatı ve bunu kanıtlayacak resmi bir belgeye sahip olmalarına izin verin.”

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savunmasını demokrasi ve Batı değerleri için bir mücadele olarak çerçeveleyen Zelenskiy, Salı günü dilekçeye yanıt verirken, “Modern dünyada, bir toplumdaki demokrasi seviyesi, diğer şeylerin yanı sıra devlet tarafından ölçülür. tüm vatandaşlar için eşit haklar sağlamayı amaçlayan bir politikadır.”

Ancak, evliliği “bir kadın ve bir erkeğin özgür rızasına dayalı” olarak tanımlayan Ukrayna anayasasının, anayasanın öngördüğü bir kural olan savaş sırasında değiştirilemeyeceğini kaydetti. Ukrayna’nın kendisini LGBTQ hakları için daha güçlü korumaya sahip olan Avrupa Birliği’ne arzu ettiği katılım için konumlandırdığı için “seçenekler üzerinde çalıştığı” sivil ortaklıklar olasılığını öne sürdü. Zelensky, başbakandan konuyu incelemesini ve bulgularını kendisine rapor etmesini istediğini söyledi.

Ağır bir Doğu Ortodoks ülkesi olan Ukrayna, LGBTQ topluluğuna karşı Avrupa’nın diğer bölgelerine göre daha az olumlu bir toplumsal tutuma sahip. İspanya’da, 2019 Pew Araştırma Merkezi anketine göre, insanların yüzde 89’u eşcinselliğin toplum tarafından kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Bu rakam Fransa ve Almanya’da yüzde 86 iken, Ukrayna’da sadece yüzde 14, eşcinselliğin kabul edilmemesi gerektiğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 69’du.

Bu görüşlerin o zamandan beri önemli ölçüde değişip değişmediği belli değil, ancak işgal her kesimden Ukraynalıları birleştirdiği için savaş LGBTQ topluluğu ile toplumun diğer kesimleri arasında olası ittifaklar yarattı.

Ukrayna’nın LGBTQ hakları hareketi savaşın karışık etkisiyle mücadele ediyor

Dünyanın bakışları, savaş sırasındaki liderliği nedeniyle uluslararası toplum tarafından büyük ölçüde müjdelenen Ukrayna ve başkanına bakarken, Zelensky’nin yorumları da bazı ülkelerde LGBTQ haklarını ilerletme yönünde bir baskının ortasında geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Meclis, Yüksek Mahkeme’nin 2015 tarihli dönüm noktası kararını bozması halinde mevcut korumaların ortadan kalkabileceği korkusuyla teşvik edilen eşcinsel evliliği yasallaştıran bir yasa tasarısını onayladı. (Cumhuriyet desteği gerektireceğinden, tasarının Senato’daki uygulanabilirliği belirsizdir.)

Güney Kore’de LGBTQ insanları ayrımcılığa karşı koruyacak yasa, muhafazakar muhalefet altında durdu. 2015 yılında Ukrayna, LGBTQ bireyleri işyerinde ayrımcılığa karşı koruyan bir yasa çıkardı.

Zina Pozen bu rapora katkıda bulundu.